Europejski Zielony Ład to program, który ma napędzić gospodarkę. Często mówimy o neutralności klimatycznej, taki jest jego cel. Ale główny cel, to napędzenie nowej gospodarki – dlatego mówimy o transformacji w energetyce, przemyśle, budownictwie, transporcie, rolnictwie. Te sektory się zmienią, najbardziej energetyka. I na Welconomy będziemy o tej energetyce dużo mówić. Zabieramy się do dzieła - powiedział w Toruniu Jerzy Buzek, były premier, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.
28. edycja Welconomy Forum in Toruń
W wydarzeniu biorą udział goście m.in. z Mołdawii, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny.
Pierwszy dzień (21.06), to spotkanie w CKK Jordanki. Jutro (22.06) - dzień online. - Nasza domena, to spokój, opanowanie. Tworzenie platformy do dyskusji - bez względu na warunki i sytuacje. Tak powinno się postępować w nowoczesnym społeczeństwie, a my - w Toruniu - mamy do tego kwalifikacje. Mimo że w zeszłym roku, w ciągu dziesięciu dni, odbyły się trzy najważniejsze konferencje gospodarcze w Polsce, nam to nie zaszkodziło. Mieliśmy głos słyszalny w całym kraju - podkreślił Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy.
Podczas sesji inauguracyjnej Welconomy Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski powiedział: - Forum odbywa się w wyjątkowym czasie pandemii. Możemy dzielić się obserwacjami na temat rozwoju naszego pięknego kraju. To była swego rodzaju wojna. Egzamin musiały zdać różne służby, ale także młodzież i nauczyciele, służba zdrowia. Perspektywa odbudowy kraju za 770 mld zł to coś, co pozwoli nas łączyć i wypracować perspektywy na wiele lat.
Cel: Kujawsko-Pomorskie chce dorównać innym regionom
Piotr Całbecki, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego podkreślił, że - jako samorząd - jesteśmy strategicznym partnerem dla Welconomy. - Nasz region pandemia dotknęła najbardziej, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – zmarło ich 4700 - wskazał. - Ale to nie był zły rok dla gospodarki, wzrosły wynagrodzenia w sektorze usług prywatnych i produkcji. PKB najprawdopodobniej wzrosło. Gospodarka naszego województwa także poradziła sobie nie najgorzej. Przygotowaliśmy strategię rozwoju regionu na następne 10 lat – w jej centrum jest człowiek. Dlatego też przysłuchujemy się od lat forum Welconomy. W najbliższych latach chcemy dorównać pod względem gospodarczym najlepszym regionom. W ramach solidarności samorząd województwa przygotował własny program wsparcia gospodarki i służby zdrowia – to 910 mln zł. Przed nami bardzo ciekawy okres – transformacja energetyczna, w obszarze środowiska, szkolnictwa wyższego. To wymaga współpracy ze środowiskami gospodarczymi.
Jacek Janiszewski, twórca i organizator Welconomy, stwierdził, że Polacy mają problem z dalekosiężnym planowaniem. - Najpierw chcieliśmy wejść do Unii Europejskiej i udało się. Im szybciej młodzi ludzie zrozumieją, że trzeba planować, tym szybciej Polska będzie się rozwijać - mówił.
- W sprawach dotyczących województwa musimy odrzucić podziały polityczne - zaapelował Janiszewski.
Podczas otwarcia swoje przesłanie wyraził – w formie elektronicznej – marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przypomniał, że z roku na rok na Welconomy odbywa się coraz więcej paneli, rozmów. - Niech wasza konferencja zostanie jak najlepiej wykorzystana dla spraw gospodarczych, dla Zielonego Ładu, dla naszych dzieci i wnuków. Trzeba odrobić stracony czas, który zabrała nam pandemia. Zielony Ład to lepszy transport, neutralność klimatyczna. Potrzebna jest jak najszersza i najlepsza współpraca w tym zakresie - mówił.
Czego organizatorów nauczył 2020 rok?
- Hybrydowe zorganizowane konferencji ma plusy, dzień online pozostanie. Pojawił się klient, który chce wcześniej nagrać panel, swoją technologią, my puszczamy go o określonej porze - mówił "Pomorskiej" Janiszewski. - Możemy zorganizować spotkanie przy pięknej pogodzie. Tego się bałem. Robimy przecież konferencję w samym centrum pięknego Torunia, knajpki kuszą. Kolejna kwestia, w ubiegłym roku - w ciągu kilku dni - zeszły się trzy najważniejsze konferencje w kraju, a nam to nie zaszkodziło. Pokazało, że mamy własny produkt, swoje środowisko. Czwarta sprawa, z konieczności hybrydowej formy, nagraliśmy kilka paneli. Stała się rzecz niesłychana. W ciągu dziesięciu miesięcy obejrzało nas ponad 70 tysięcy osób.
