Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień tak ciepła, że zakwitły gladiole. „Jednak polska przyroda potrzebuje czterech pór roku”

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rośliny klimatu umiarkowanego przeżywają cztery pory roku i wszystkie są im potrzebne. Przez wydłużoną wegetację mogą nie zdążyć przygotować się do mrozu.
Rośliny klimatu umiarkowanego przeżywają cztery pory roku i wszystkie są im potrzebne. Przez wydłużoną wegetację mogą nie zdążyć przygotować się do mrozu.
Wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają szkodnikom. Mamy początek listopada, a mszyce, ślimaki i ćma bukszpanowa żerują aktywnie. Do życia obudziły się rośliny, które pomyliły suszę z zimą. Rolnicy nie są z tego powodu zadowoleni.

- Wysoka temperatura powietrza występująca w ciągu dnia oraz ciepłe noce sprawiają, że gąsienice ćmy bukszpanowej prowadzą jeszcze dość aktywne żerowanie na bukszpanach przed zimowaniem – ostrzega Instytut Ochrony Roślin.
Na oziminach pojawiły się ślimaki i mszyce. Rolnicy obserwują uszkodzenia korzeni rzepaku (przez larwy śmietki kapuścianej) i liści rzepaku (przez pchełkę rzepakową). Martwią się też o warzywa, które mają zimować w gruncie.

Warunki idealne dla grzybów

- W takich warunkach, jakie obserwujemy teraz, bardzo dobrze rozmnażają się grzyby. Jeżeli warzywa nie zostały przed nimi zabezpieczone, mogą być problemy – mówi Małgorzata Kołacz, główny specjalista ds. sadownictwa i ochrony roślin w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Podkreśla ona, że rośliny klimatu umiarkowanego przeżywają cztery pory roku i wszystkie są im potrzebne. - Tymczasem liście roślin sadowniczych są jeszcze zielone, jakby wegetacja trwała – zauważa. - To nie jest dobre, bo rośliny wieloletnie potrzebują tzw. bezwzględnego czasu spoczynku. Przez wydłużoną wegetację mogą nie zdążyć przygotować się do mrozu. Dwa lata temu były takie sytuacje, bo 1 listopada mieliśmy 15 stopni Celsjusza, a na Nowy Rok - 21 stopni Celsjusza. Taka różnica temperatur w tak krótkim czasie jest groźna dla roślin.

Rośliny tak reagują na suszę

Również dla gladioli, które zakwitły w ogrodach naszych Czytelników. - Cebule powinny zostać wykopane – przypomina Małgorzata Kołacz. - Te, które zostały w ziemi, po okresie suszy dostały wodę i zaczęły wegetację, bo myślały, że susza to zima. Rośliny tak reagują na suszę i te niestety mogą nie przeżyć.

Obawy związane z długą i ciepłą jesienią mają też pszczelarze. - Matki mogą jeszcze składać jaja, a wtedy rodzina zużywa więcej pokarmu i może go jej zabraknąć do wiosny – wyjaśnia Czesław Wejner, prezes koła pszczelarzy w Świeciu.

Przez ciepłe, październikowe noce, pszczoły są jeszcze ożywione

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska