Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest dziewiąty numer "Kwartalnika Chojnickiego"

Maria Eichler
Wszyscy z ciekawością wertowali nowy numer.
Wszyscy z ciekawością wertowali nowy numer. Anna Maria Zdrenka
Można go otrzymać bezpłatnie - w bibliotece, Promocji Regionu Chojnickiego czy sklepiku Mieczysława Blocha

Pełna czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej - tak było na promocji kolejnego numeru "Kwartalnika Chojnickiego", który mimo ciężkich czasów dla mediów drukowanych wychodzi regularnie i nadal cieszy oko. Z racji takiego, a nie innego cyklu wydawniczego trudno tam znaleźć newsowe materiały, ale swój urok mają przecież i takie, które nie mieszczą się w tej kategorii. W ostatnim numerze znalazły się pierwsze teksty z konkursu ogłoszonego m.in. przez bibliotekę pt. "Wojna w pamięci chojniczan". Znajdziemy tu wspomnienia Bernarda Cieślika, Czesława Łońskiego i Urszuli Steinke. - Pojawiły się głosy, że warto by ten konkurs powtórzyć - mówi Anna Lipińska, dyrektorka biblioteki. - Chcemy to zrobić pod koniec roku i dać trochę więcej czasu na przygotowanie wspomnień. Może nawet do końca przyszłego roku?

W stałym dziale "Kronika chojnicka" przeczytamy o nowym honorowym obywatelu Chojnic Reinholdzie Wietkampie z Emsdetten, a także o wydarzeniach, które od lipca do września bawiły chojniczan, takich jak Dzień Seniora, narodowe czytanie Trylogii, Noc Poetów czy Noce Operetkowe. Kto jeszcze nie wie, ten może się dowiedzieć, że w Chojnicach działa nowe stowarzyszenie - Automobilklub Chojnicki, które zrzesza miłośników starych pojazdów. A kto powątpiewa w kreatywność i możliwości młodych chojniczan, ten przekona się, że wcale nie jest z tym tak źle, czytając tekst Marcina Szopińskiego o chojnickich odyseuszach.
Beata Królicka, sekretarz redakcji "Kwartalnika" odnotowuje wrześniowy pobyt chojniczan w partnerskim mieście Emsdetten, a Anna Maria Zdrenka przypomina nam, co się zdarzyło od lipca do września.

Nie mogło zabraknąć historii. Kazimierz Jaruszewski, redaktor naczelny pisma przypomina więc ważną rocznicę - właśnie mija 50 lat od śmierci wybitnego nauczyciela i wychowawcy, pisarza i działacza społecznego Stefana Bieszka. A Mariusz Brunka odkrywa chojnickie korzenie Fahrenheita!

Jest też wyprawa w okolice. Tym razem Kazimierz Jaruszewski zabiera nas na wycieczkę do Piły nad Prądzoną. Zaś w dziale "Oficyna artystyczna" Andrzej Ortmann rozmawia z młodym artystą Kamilem Jerzykiem, który studiuje sztuki piękne w Lublinie.

Gdzie można dostać "Kwartalnik"? Jest dostępny w bibliotece, w Promocji Regionu Chojnickiego i w sklepie z pamiątkami Mieczysława Blocha. Przypominamy, że wydawnictwo jest bezpłatne, bo finansuje je ratusz.

Warto też przypomnieć, że każdy może dołączyć do grona autorów. Redakcja czeka na interesujące tematy i teksty. Można je przesyłać na adres: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska