Dyrektor placówki Jan Szymański nie ukrywa, że w tym roku działalność Mogileńskiego Domu Kultury w dużej mierze uzależniona byłaby od remontu sali kinowej.
Wnioski na dofinansowanie tego zadania powędrowały już do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przypomnijmy, placówka stara się o 540 tys. zł dofinansowania (przy 100 tys. złotych wkładu własnego). - Nadal czekamy na rozstrzygnięcia w tej sprawie. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, kino przez kilka miesięcy z pewnością zostanie wyłączone z działalności - usłyszeliśmy.
Jest dużo imprez rocznicowych
Tymczasem ustalono już kalendarz imprez, wśród nich także tych rocznicowych. Wczoraj na przykład uczczono 69. rocznicę wyzwolenia Mogilna spod okupacji hitlerowskiej.
Wśród tego typu przedsięwzięć, Mogileński Dom Kultury wraz z ratuszem, przygotują uroczystości związane m.in. z kanonizacją Jana Pawła II (27 kwietnia), 10. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), 25. rocznicą wyborów do Sejmu (4 czerwca), setną rocznicą wybuchu I wojny światowej.
Nie zabraknie oczywiście dużych przedsięwzięć, do których mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić. Są to: przegląd obrzędów zapustnych - 1 marca, Rajd Weteranów Szos 25-27 kwietnia, VII Dni Mogilna (17 maja - w tej chwili prowadzone są negocjację z artystami, którzy mają zaprezentować się podczas koncertu, a kto to będzie, tego dowiemy się już za kilkanaście dni), Zlot Miłośników Militariów (23-25 maja), noc w muzeum, Benedyktyńskie Dni Mogilna (11-13 lipca), Festyn Chlebem i Miodem - 14 czerwca, dożynki, zaduszki poetycko-muzyczne, Mogileński Jesienne Impresje Kulturalne (wysłano wniosek do marszałka o dofinansowanie imprezy), konkurs Gwiazdkowe Pierniki.
Na zakończenie roku szkolnego ma być kontynuowana impreza z udziałem hip-hopowców.
Zawsze na plus, nie na minus
A nowości? - Dużą wagę przykładamy do działalności merytoryczno-edukacyjnej, dlatego w tym roku chciałbym rozszerzyć formułę Mogileńskiej Akademii Filmowej, tak by była dostępna również dla dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży z gimnazjum. Myślimy także o Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie chcielibyśmy wprowadzić kilka dodatkowych programów. Konkretnie byłby to cykl edukacji historyczno - artystycznej, czyli warsztaty interdyscyplinarne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Być może rozpoczną się one w lutym - usłyszeliśmy od dyrektora.
Latem nie zabraknie imprez i koncertów w amfiteatrze.
Nasz rozmówca dodaje, że oprócz środków na bieżącą działalność placówki - w tym roku w budżecie zapisano 1 mln 150 tys. zł - MDK składa także wnioski na dofinansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć. - Zawsze też opracowujemy taki plan minimum. On w ciągu roku może być oczywiście modyfikowany, ale zawsze na plus, nie na minus - dodał Jan Szymański.