Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nieszkodliwy, odpręża. Lekarze polecają go nie tylko kobietom

(mona)
- Gaz nie jest szkodliwy, a relaksuje - mówi Piotr Piotrowski, ordynator  Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w ZOZ w Chełmnie
- Gaz nie jest szkodliwy, a relaksuje - mówi Piotr Piotrowski, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w ZOZ w Chełmnie (mona/mox)
Chełmiński szpital dołączył do tych, które łagodzą stres rodzących, podając im tzw. gaz rozweselający.

Jest coraz popularniejszy. Jego produkcją zainteresował się właściciel chojnickiego TEMIS-u.
Mieszanina podtlenku azotu i tlenu wykorzystywana jest dla rozluźnienia głównie podczas porodów.

- To środek całkowicie bezpieczny dla kobiety i dziecka, bo gaz zostaje szybko wydalony z organizmu - zapewnia Piotr Piotrowski, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego chełmińskiego szpitala. - Od lat z powodzeniem stosuje się go na świecie, a w Polsce od ubiegłego roku. Kobieta indywidualnie go dozuje - przez jednorazowy ustnik może wziąć dowolną ilość wdechów.

Przeczytaj także:Gaz na porodówce! Rozwesela i pomaga rodzącym kobietom

Nie jest to środek przeciwbólowy ani znieczulający. Dzięki temu łatwiej zwalczyć stres.

- Kobieta może z niego korzystać także w trakcie zabiegów związanych z porodem, choćby podczas szycia krocza - dodaje ginekolog. - Jest udostępniany bezpłatnie, bo czego się nie robi, by kobiety rodziły z uśmiechem!

Lekarz przyznaje, że niektóre pacjentki z podejrzliwością odnoszą się do nowości. - Wynika to z niewiedzy - mówi.

Przekonana słowami lekarza czuje się Anna Bielańska: - Termin mojego pierwszego porodu mam wyznaczony na styczeń - mówi Anna Bielańska z Kolna. - Sięgnę po nieszkodliwy gaz, który ma pomóc znieść ból. Jeśli okaże się skuteczny, będę namawiała inne kobiety.

Co do jego skuteczności nie mają wątpliwości lekarze. Gaz medyczny nie bez kozery nazywany jest rozweselającym. A jego wytwarzaniem zainteresowany jest już chojnicki TEMIS.

- Na razie w Polsce nikt go nie produkuje - informuje Tadeusz Skajewski, właściciel firmy. - Jeden z koncernów importuje gaz do Polski z Anglii, ale jest on drogi. My rozpoczęliśmy działania zmierzające do uzyskania niezbędnych pozwoleń do jego produkcji. Ona sama nie jest skomplikowana.

Porady dotyczące zdrowia

Zdecydowanie trudniejsze jest przebrnięcie przez wymogi formalne. A tych jest niemało.
- W upoważnionym do tego instytucie należy najpierw przeprowadzić kosztowne badania kliniczne, następnie zarejestrować środek w Urzędzie Rejestracji Leków - wyjaśnia Tadeusz Skajewski. - Zwróciliśmy się już z prośbą o pomoc nawet do Naczelnej Organizacji Technicznej.

O zbyt chojnicki producent gazów medycznych się nie martwi. Choć musi zainwestować dużo pieniędzy, zyski traktuje jak pewnik: - Chcemy być pierwszym producentem tego gazu w Polsce, będziemy konkurencyjni, bo u nas będzie tańszy niż u importerów - dodaje właściciel TEMIS-u. - Jest duże zainteresowanie tym środkiem, a przecież da się go zastosować nie tylko na sali porodowej. Właściwości podtlenku azotu można wykorzystywać przy zabiegach dentystycznych, a nawet u pacjentów, którzy boją się zastrzyków. Nie szkodzi, a niweluje stres. Liczę na to, że za pół roku uda nam się go wprowadzić na rynek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska