Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz prawo rodzić ze znieczuleniem. Za darmo

MIKOłAJ SUCHAN
W 2014 r. w Kujawsko-Pomorskim urodziło się ponad 19,5 tys. dzieci. Najwięcej  trudnych porodów odbieranych jest w "Bizielu". Stąd w tej lecznicy najwięcej cesarskich cięć (41 proc.).
W 2014 r. w Kujawsko-Pomorskim urodziło się ponad 19,5 tys. dzieci. Najwięcej trudnych porodów odbieranych jest w "Bizielu". Stąd w tej lecznicy najwięcej cesarskich cięć (41 proc.). MIKOłAJ SUCHAN
Od tygodnia we wszystkich polskich szpitalach, w których są oddziały położnicze, kobiety mają prawo prosić o darmowe znieczulenie zewnatrzoponowe podczas akcji porodowej.

- O tym, że od 1 lipca NFZ refunduje to znieczulenie, dowiedziałem się z mediów. Nic zatem dziwnego, że nie jesteśmy na to przygotowani - przyznaje prof. dr Marek Grabiec, szef kliniki położnictwa, chorób kobiecych i ginekologii onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Dotąd w "Bizielu" nie stosowano u rodzących znieczulenia zewnątrzoponowego.
- To nie było w żaden sposób uregulowane, ani przez Fundusz, ani przez resort zdrowia - przypomina konsultant wojewódzki.

Zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego wymaga obecności anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej.
- Za braku tych specjalistów może się zdarzyć, że spełnienie prośby rodzącej będzie niemożliwe - zauważa prof. Grabiec.
Od 2012 r. furorę wśród pacjentek robi tzw. gaz rozweselający czyli mieszanka tlenu i podtlenku azotu, podawana w postaci inhalacji. I bezpłatnie.

Przed 1 lipca, mimo braku refundacji, bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe oferował Szpital Tucholski.
- Nie cieszyło się ono jednak popularnością. Korzystało z niego zaledwie 8 proc. rodzących - przyznaje Jarosław Katulski, prezes tej lecznicy, w której rocznie na świat przychodzi od 650 do 700 noworodków.

Podkreśla, że objęcie refundacją tej procedury to krok w dobrym kierunku. - Zmniejszenie bólu podczas porodu sprawia, że cała akcja lepiej przebiega, z korzyścią dla dziecka i matki. Do tego jednak potrzebny jest anestezjolog, na dodatek taki, który potrafi współpracować z ginekologiem i położną - zaznacza Katulski.

Krytykuje ofertę NFZ. - Procedura została wyceniona na 416 zł. Fundusz zapłaci tę kwotę pod warunkiem, że poród odbędzie się siłami natury. Jeśli w trakcie akcji porodowej lekarz zdecyduje, że trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie, za wcześniejsze znieczulenie nie dostaniemy pieniędzy - ujawnia.

Decyzję resortu zdrowia i NFZ pozytywnie ocenia Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

- Cieszymy się, że po wielu latach zabiegań ze strony środowiska medycznego oraz organizacji kobiecych ta procedura stała się świadczeniem refundowanym. Nasz szpital też się o to starał, ale dotychczas nie było to możliwe. Mimo to u rodzących u nas kobiet stosowaliśmy tego rodzaju znieczulenie.

O podaniu środka znieczulającego danej pacjentce decyduje każdorazowo lekarz położnik we współpracy z anestezjologiem. - Liczba tych zabiegów jest ograniczona dostępnością anestezjologa, który w pierwszej kolejności uczestniczy w znieczuleniu przy operacjach ratujących życie bądź reanimacjach - wyjaśnia rzecznik WSZ.

Zainteresowanie znieczuleniami zewnątrzoponowymi nie jest duże. - W ciągu miesiąca na prawie 150 porodów drogami natury wykonano około 10 znieczuleń. Prawie 40 razy zastosowano Entonox, czyli mieszaninę tlenu i podtlenku azotu w równych proporcjach - informuje Mielcarek.

Przeczytaj także: Poród z gazem rozweselającym. Sylwia szczęśliwie urodziła Kacpra (zdjęcia)

O informację (a raczej jej brak, jak w przypadku "Biziela") dotyczącą nowej procedury, zapytaliśmy Barbarę Nawrocką, rzeczniczkę regionalnego NFZ: - Musieliśmy czekać na oficjalne ogłoszenie zarządzenia prezesa Funduszu. Przypomnę, że ukazało się 30 czerwca. Aneksy do umów już zostały wysłane. W naszym województwie mamy podpisane kontrakty z 21 placówkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska