Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pełnia sezonu przeziębień, więc chorujemy na potęgę. Przychodnie w powiecie lipnowskim są oblężone

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W NZOZ "WIMED" w Lipnie pediatra Katarzyna Czachorowska bada rocznego Kacperka
W NZOZ "WIMED" w Lipnie pediatra Katarzyna Czachorowska bada rocznego Kacperka Małgorzata Chojnicka
Od początku stycznia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lipnie odnotowała 375 przypadków zachorowań na infekcje grypopodobne. Nie stwierdzono natomiast żadnego potwierdzonego laboratoryjnie zachorowania na grypę.

Mamy pełnię sezonu na infekcje górnych dróg oddechowych. Nie dość, że sprzyja im pogoda, to jeszcze jedni zarażają się od drugich. W każdej przychodni są długie kolejki do lekarzy rodzinnych i nie zanosi się, by w najbliższym czasie mogło się to zmienić.

- Od stycznia odnotowaliśmy 375 przypadków zachorowań na infekcje grypopodobne, w tym 150 u dzieci do 14 roku życia - informuje Marek Win-nicki, kierownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lipnie.
Przypadku samej grypy nie stwierdziliśmy. Zakażenie wirusem grypy trzeba potwierdzić badaniem laboratoryjnym. Lekarz na podstawie samych objawów nie może postawić takiej diagnozy.

W takiej sytuacji trzeba zatroszczyć się o swój układ odpornościowy. Jeśli będzie spraw-nie funkcjonował, nie musimy obawiać się kichających ludzi wokół. Najważniejsza jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta i wystarczająca dawka snu. Organizm musi mieć czas, by się zregenerować i nabrać sił. Warto sięgać po wszelkiego rodzaju kiszonki, bo ich wartość zdrowotna jest nie do przecenienia. Świetny jest syrop z buraka ćwikłowego czy herbatka z kwiatu czarnego bzu. I nie zapominajmy o częstym i dokładnym myciu rąk. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można zapoznać się z radami, jak robić to skutecznie.

Infekcje grypopodobne nie są zbyt groźne, ale sama grypa już tak. Może spowodować ciężkie powikłania, do których należą zapalenia: płuc i oskrzeli, ucha i zatok, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Nigdy nie wolno lekceważyć tej choroby, gdyż może ona doprowadzić nawet do śmierci. Grypa hiszpanka w latach 1918 1919 pochłonęła więcej ofiar niż I wojna światowa.

Zachorowania na grypę nasilają się od listopada, a ich maksimum notuje się w Polsce od drugiej połowy stycznia do drugiej połowy marca. Choroba ta stanowi zagrożenie szczególnie dla osób w wieku podeszłym, podatnych na przeziębienia, żyjących w ciągłym pośpiechu i napięciu, w ciągu dnia stykających się z wieloma ludźmi oraz cierpiących na choroby przewlekłe takie, jak astma, cukrzyca, niewydolność układu krążenia, oddechowego i nerek.

Teraz jeszcze z niepokojem śledzimy doniesienia na temat koronawirusa. Na razie pozostaje nam tylko zachować zdrowy rozsądek.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska