Wiatraki, pierwsze w gminie Wielgie, zaczną pracować m.in. w: Piasecznie, Czarnem, Czerskich Rumunkach, Olesznie, Zadusznikach i w Płonczynie.
Dwóch radnych wstrzymało się od głosu
Radni nie byli jednogłośni. We wszystkich przypadkach lokalizacji przyszłych elektrowni, wytwarzających energię odnawialną, większość było za, sprzeciw zgłaszało trzech, czterech a nawet i pięciu radnych. Dwóch radnych rady wstrzymało się od głosu. Tak wygląda "sesyjna" statystyka. - Przy dziesięciu radnych będących "za" wynik był przesądzony - mówi nie bez satysfakcji Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie.
Potrzebne są pieniądze, m.in. na budowę dróg
Co dalej w sprawie elektrowni wiatrowych? -Dokumenty powędrują teraz do wojewody kujawsko-pomorskiego i tam będą sprawdzane pod względem formalnym - mówi wójt Wie-wiórski. - Dopiero po spełnieniu wszelkich formalności inwestor - prywatna firma z Warszawy - będzie mógł przystąpić do robót. Wójt nie ukrywa, że liczy na pieniądze, jakie będą płynąć z tego źródła.
- Potrzeb jest wiele - twierdzi wójt Tadeusz Wiewiórski. - Choćby na inwestycje drogowe. Wciąż w gminie są drogi gruntowe. Musimy to zmienić!
W tym roku oddano do uży-tku cztery odcinki gminnych tras, w tym między innymi w kierunku gminy Fabianki, w Olesznie, Nowej Wsi i Sura-dówku - w kierunku Głodowa. Ale to wciąż mało!
Na sesji nie tylko o wiatrakach
Radni przegłosowali również uchwałę między innymi o budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Wnioski od mieszkańców, którzy chcieliby budować z pomocą gminy takie oczyszczalnie, przyjmowane będą w urzędzie do 31 października. Wkład własny ustalono na 2 tys. złotych.