Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś celem. Kleszcze ruszyły na żer [przypadki boreliozy w Kujawsko-Pomorskiem do 15.04.2018]

opr. ES
szczypce do usuwania kleszczy
szczypce do usuwania kleszczy Paweł Relikowski Polska Press
Ofiarami ich krwawej uczty padają m.in. sarny, krowy, myszy, zające, psy, ale i ludzie. Uważajcie na podstępne i niebezpieczne kleszcze. Co warto o nich wiedzieć? Ile przypadków boreliozy odnotowano w naszym regionie?

Trudno uciec od tych pajęczaków - kleszcze występują na terenie całej Polski. Można je spotkać zwłaszcza w liściastych i mieszanych lasach (lubią zwłaszcza obrzeża), na łąkach i podmokłych terenach. Ale mogą czyhać nawet w Twoim ogródku.

Sprawdź również:**Reaguje na pot, lubi ranek i czas po szesnastej - mniej znane fakty o kleszczu [zdjęcia]**

Uczulamy, coraz więcej kleszczy przenosi boreliozę. Inną groźną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

od 1 stycznia do 15 kwietnia 2018 w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowane zostały 62 przypadki (56 potwierdzonych przypadków boreliozy oraz 6 przypadków prawdopodobnych) zachorowań na boreliozę (chorobę z Lyme) - podaje dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Infogram

Kleszczowe zapalenie mózgu

Wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może mieć różny przebieg. Często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Zazwyczaj jej pierwsze objawy pojawiają się od dwóch do 28 dni. Początkowo przypomina grypę: gorączka około 38 °C, osłabienie, problemy żołądkowo-jelitowe, senność, bóle kończyn i głowy.

Nie ma lekarstwa na kleszczowe zapalenie mózgu, jest jednak szczepionka uodparniająca.

Kraje, w których występuje kleszczowe zapalenie mózgu: Polska, byłe państwa ZSRR, Szwajcaria, Niemcy, kraje skandynawskie, Węgry, Wielka Brytania.

Borelioza (choroba z Lyme)

Najbardziej znana choroba przenoszona przez kleszcze. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 1975 roku w amerykańskim stanie Connecticut. Pierwsze objawy pojawiają się od tygodnia do trzech od spotkania z kleszczem. Objawem może być rumień wędrujący - zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów (rumień po ugryzieniu przez kleszcza bywa jaśniejszy od środka. Uczulamy: nie zawsze rumień idzie w parze z boreliozą (występuje w około 30 proc. przypadków)

Wiele osób bagatelizuje boreliozę, biorąc ją za grypę bądź przeziębienie. Jej symptonami są m.in. bóle stawów, potliwość, gorączka, złe samopoczucie. Kiedy dochodzi do tzw. fazy rozsianej, mogą pojawić się depresja, zapalenie stawów, problemy kardiologiczne. Bywa że borelioza doprowadza zdrowie do ruiny. Najgroźniejsze powikłania występują, gdy choroba obejmie ośrodkowy układ nerwowy.

Obecnie nie ma szczepionek przeciwko boreliozie.

szczypce do usuwania kleszczy
szczypce do usuwania kleszczy Paweł Relikowski Polska Press

Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle w połowie marca. Zagrożeni jesteśmy aż do końca listopada. Szczyt aktywności przypada zaś na maj i czerwiec oraz wrzesień i październik.

Jak atakują kleszcze?

Mitem jest, że kleszcze skaczą na nas z drzew. Jeśli chodzi o dorosłe osobniki, czają się na wysokości do półtora metra. Kleszcze wgryzują się w skórę, aby spijać krew ludzką lub zwierzęcą. Zanim jednak się wkłują, szukają idealnego miejsca - atakują skórę za uszami, zgięcia łokci lub kolan, miejsce intymne. Są wyposażone w kłująco-ssący aparat gębowy. Żeby spokojnie żerować, znieczulają nas.

Jesteś celem. Kleszcze ruszyły na żer [przypadki boreliozy w Kujawsko-Pomorskiem do 15.04.2018]

Jak chronić się przed kleszczami?

  • noś podczas wycieczki odpowiednią odzież (nakrycie głowy, długi rękaw, spodnie)
  • stosuj środki odstraszające kleszcze
  • unikaj spacerów w wysokich trawach, siadania na pniach
  • po wizycie w lecie sprawdź swoje ciało

Jak usunąć kleszcza?

Zacznijmy od tego, co jest absolutnie zakazane. Nie ma mowy o zgniataniu kleszcza, smarowaniu go olejem, masłem bądź innym tłuszczem - może na nas zwymiotować.

Jeśli staniesz się celem pasożyta, chwyć go pęsetą tuż za główką, a przed odwłokiem. Wyciągnij prosto w górę. Pamiętaj o starannym umyciu rąk mydłem antybakteryjnym i przemyciu środkiem odkażającym miejsca po kleszczu. Obserwuj skórę. W razie trudności, jak najszybciej odwiedź lekarza.

Źródła: Sanepid, SGGW

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Lek. med. Anna Krukowska – specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska