Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w korycie

Paweł Kędzia
W Brodnicy (na zdjęciu) i Nowym Mieście  Lubawskim sporo brakuje do stanu alarmowego.
W Brodnicy (na zdjęciu) i Nowym Mieście Lubawskim sporo brakuje do stanu alarmowego. Paweł Kędzia
Jeżeli nastąpi odwilż, to Drwęca wystąpi z brzegów. W miastach regionu nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

     ódło Drwęcy znajduje się we Wzgórzach Dylewskich, 2 km na południe od miejscowości Drwęck. Koryto rzeki jest stosunkowo szerokie, jednak mocno zwęża się na odcinku z Nowego Miasta Lubawskiego do Brodnicy. W związku z tym, mimo że w Ostródzie stan Drwęcy nie budzi niepokojów, w Brodnicy i Nowym Mieście Lubawskim rzeka na bieżąco jest monitorowana.
     Na odcinku brodnickim lustro wody znajduje się na wysokości 160 cm. Stan alarmowy wynosi 220 cm, więc jest jeszcze trochę zapasu. Krzysztof Kapuściński, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, nie ukrywa, że gdy przyjdzie odwilż, to rzeka może wystąpić z koryta na swoje naturalne rozlewiska, głównie łąki.
     Mieszkańcy przyzwyczaili się już, że przy wysokim stanie rzeki pod wodą znajdują się m.in. ogródki działkowe przy ul. Sienkiewicza. Woda zalewała także ogródki nieco dalej, w Parku Wolności, dlatego w ubiegłym roku podniesiono i umocniono jeden z brzegów, czyli aleję Wędkarzy.
     W Nowym Mieście Lubawskim rzeka osiągęła 218 cm, a stan alarmowy wynosi 320 cm. Zapas jest spory. Podobnie jak w Brodnicy, gdy się ociepli, rzeka wystąpi z brzegów zalewając przede wszystkim łąki i inne niżej położone tereny.
     W miastach Drwęcę na bieżąco monitorują pracownicy starostwa oraz administratorzy rzeki: agend Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Inspektoratu Ochrony Wód w Toruniu oraz Nadzoru Wodnego w Ostródzie.
     Zima jak się zdaje przyszła na dobre i raczej jeszcze nie trzeba martwić się wysokim stanem Drwęcy. Sytuacja może jednak wyglądać nieciekawie, jeśli w najbliższych dniach temperatura pójdzie w górę.
     
     ***
     Drwęca
     
Prawy dopływ Wisły, długości 249 km. Typowa rzeka pojezierna. Rezerwat - "Rzeka Drwęca", utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb (pstrąga, łososia, troci, certy).
     Górny odcinek koryta rzeki to wąwóz o głębokości 20-30 m, którego długość wynosi około 8 km. Odcinek ten nosi nazwę "Czarciego Jaru".
     Odcinek środkowy rzeki rozpoczyna się na wysokości Nowego Miasta Lubawskiego. Spadek poziomu na odcinku Nowe Miasto Lubawskie - Brodnica to około 0,04 proc. Dorzecze Drwęcy odwadnia około 676 stałych i okresowych cieków. Ujście rzeki charakteryzuje się średnim przepływem 26 m/s, a wahania poziomu wody osiągają 3,5 m. Przepływa przez jeziora: Ostrowin, Drwęckie, Ruda Woda, Drużno.
     Zlewnia rzeki: 5536 km. kw.
     Za Informatorem Turystyczno-Przyrodniczym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska