Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżdzą autobusami i tramwajami za darmo, my płacimy

DARIA JANKIEWICZ
sxc.hu
W ubiegłym roku przyłapano w Bydgoszczy ponad 55 tysięcy gapowiczów. Mandatu nie uregulowała nawet połowa z nich.

Co miesiąc w bydgoskiej komunikacji publicznej przeprowadzanych jest około 12 tysięcy kontroli biletów. Każdego miesiąca wlepianych jest też prawie 4600 mandatów. Aż 80 proc. z nich spowodowana jest brakiem biletu. Pozostałe najczęściej nieposiadaniem odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej prawo do zniżek lub źle wypisanym biletem.

- Koszt utrzymania komunikacji miejskiej to 160 mln złotych rocznie. Połowa tych pieniędzy to właśnie wpływy z biletów. Resztę dopłaca miasto - wyjaśnia Daniel Sarul, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Niewykluczona podwyżka cen biletów

-Jeśli gapowiczów będzie przybywać, to niewykluczone, że za rok, czy dwa będzie trzeba pomyśleć o kolejnej podwyżce cen biletów - przyznaje zaniepokojony.

Za nieposiadanie ważnego biletu grozi nam kara w wysokości 130 złotych. Jeśli jednak zapłacimy ją od razu u kontrolera lub w ciągu siedmiu dni będzie ona o 30 proc. niższa, czyli zapłacimy 91 złotych. - Kiedy zapomnimy dokumentacji, to również nie ma problemu. Mamy tydzień na na jej dostarczenie. Wtedy kara jest anulowana - przypomina Sarul. Przeciętnie około stu mandatów jest każdego miesiąca umarzanych.

Nie dostaniesz kredytu

Ściągalność biletów w Bydgoszczy w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 44 proc. Co z tymi co nie płacą? - Najpierw dostają dwa wezwania do zapłaty, później sprawa trafia do sądu. Jeśli i to nie pomaga, to sprawa kierowana jest do komornika - wyjaśnia Sarul.

Tych najbardziej zatwardziałych dłużników zgłasza się zaś do Krajowego Rejestru Długów. - Zdarzały się takie przypadki, że ktoś nie dostał kredytu, czy sprzętu na raty i szybko do nas biegł, aby tylko uregulować dług - wspomina. Rekordziści mają na swoim koncie ponad dziesięć mandatów.

Z uczciwymi nie ma problemu

Daniel Sarul przyznaje, że czasami zdarzają się skargi na niewłaściwe zachowanie kontrolerów. - Nigdy nie mamy najmniejszego kłopotu z tymi, którzy kupują bilet. Na szczęście to znakomita większość. To gapowicze są naszym głównym problemem - przyznaje dyrektor. - Uciekają się oni do najróżniejszych sposobów, aby tylko uniknąć zapłacenia mandatu. Kasują bilet dopiero, gdy zobaczą kontrolera, a nawet przed nim uciekają, żeby tylko uniknąć odpowiedzialności. Pewnie, że nasi pracownicy nie mają prawa używać wobec pasażerów siły. Pamiętajmy jednak, że kontrolerzy to jednak zwykli urzędnicy, a nieposiadanie ważnego biletu to niestety nic innego, jak zwykła kradzież - tłumaczy dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska