Legitymacje ubezpieczeniowe dla pracownika oraz dla członka jego rodziny nie są wydawane od początku 2010 roku. - Do czasu wydania Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, planowanej w przy-szłości, trzeba mieć przy sobie jakikolwiek dokument, który potwierdza opłacanie składek - informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ .
Jeżeli jest miejsce
W przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę może być to np. druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA, bądź zaświadczenie z zakładu pracy. Można jeszcze posługiwać się legitymacją ubezpieczeniową. - Jeśli jest w niej miejsce na kolejne pieczątki z zakładu pracy - zaznacza Nawrocka. - Ważne jest, żebyśmy przed wizytą u lekarza sami zadbali o pieczątkę - podkreśla.
Jednak co zrobić, kiedy musi być nam udzielona pomoc, a nie dysponujemy ważnym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie? - W nagłych wypadkach można dokument dostarczyć później. Pacjent przebywający w szpitalu musi zrobić to nie później niż 30 dni od przyjęcia lub siedmiu dni od uzyskania porady lekarskiej - informuje rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ.
Wiedzą, kto płaci składki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco informuje NFZ o ubezpieczonych. - Informacje o osobach, które zgłosiły się do ubezpieczenia zdrowotnego lub z niego zrezygnowały ZUS przekazuje elektronicznie do Narodowego Funduszu Zdrowia raz w tygodniu. Natomiast co miesiąc ZUS przesyła dane o opłaconych składkach - informuje rzeczniczka bydgoskiego oddziału ZUS Alina Szałkowska.