"W cieniu gotyku" to wspólna inicjatywa toruńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Toruńskiego Centrum Miasta. Projekt polega na adaptacji i renowacji zaniedbanych podwórek i dziedzińców na Starówce. Mogą tam powstać np. restauracje, place zabaw, kawiarenki, sceny, parkingi, place zabaw, zieleńce, miejsca do rekreacji i galerie plenerowe. Warunek jest tylko jeden: muszą to być miejsca ogólnodostępne. Do IP-H wpłynęło osiem wniosków o dofinansowanie.
- Już je przejrzeliśmy, a w tym tygodniu będziemy odwiedzać podwórka i dziedzińce - mówi Joanna Ferster-Barańska z IP-H. - Jeszcze nie chcemy ujawniać, jakie dostaliśmy propozycje. Zarządcy i właściciele kamienic chcą np. otworzyć restauracje lub kawiarenki połączone z placem zabaw. Jest również jedna galeria sztuki.
Jak ustaliliśmy, z ostatnią propozycją wyszli toruńscy jezuici, którzy zamierzają otworzyć podwórze między kościołem akademickim a budynkiem poczty na Rynku Staromiejskim. W ten sposób dostępne byłoby przejście na Piekary. Prace - np. studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK - będą eksponowane na murze, który jest obecnie zaniedbany. Rektor kościoła o. Waldemar Aramowicz do momentu rozstrzygnięcia konkursu nie chce zdradzać szczegółów projektu. Potwierdza, że jezuici chcą odnowić mur i zagospodarować to miejsce.
Właściciele kamienic, instytucje i organizacje, które zgłosiły się do rywalizacji mogą otrzymać do 65 proc. dotacji kosztów przedsięwzięcia. Środki na ten cel - 1,8 mln zł - będą pochodziły z budżetu miasta i Regionalnego Programu Operacyjnego z puli zarezerwowanej na rewitalizację miast.
