MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 10-lecia działalności Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Podczaj 10-lecia Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu przeglądano szkolne kroniki, uczestniczono w festiwalu zawodów, degustacjach i kulinarnych warsztatach
Podczaj 10-lecia Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu przeglądano szkolne kroniki, uczestniczono w festiwalu zawodów, degustacjach i kulinarnych warsztatach Dominik Fijałkowski
- Miałam wizję innej szkoły, otwartej na wszelkie nowości. Przyjaznej uczniom - mówi Halina Peta, dyrektor Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu. Szkoła obchodziła 21 maja jubileusz 10-lecia działalności.

Akademia Szkolnictwa AS funkcjonowała w kilku miejscach - domu parafialnym przy ul. Laubitza, budynku po banku przy ul. Toruńskiej, a od dwóch lat zajmuje nowocześnie wyposażone pomieszczenia przy ul. Dworcowej.

- Współpracujemy z różnymi instytucjami w Polsce i poza jej granicami. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, żeby szkolnictwo branżowe nie utożsamiało się ciągle z tym samym, niezmiennym. Tymczasem właśnie na tym poziomie kształcenia można zmieniać bardzo wiele. Więcej niż w szkolnictwie ogólnokształcącym. Można powiedzieć, że jest przepastna studnia możliwości i jak ktoś chce pracować, to szkoła branżowa jest świetna do spełnienia wszystkich marzeń - dodaje Halina Peta

Dyrektor AS-a po 10 latach od powstania szkoły mówi, że się udało. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się nowe pomysły.

- Co roku przychodzi inna młodzież, z innymi problemami. Swoje zrobiła pandemia. W związku z tym od września ruszamy z hybrydową klasą. Pierwszą taką w województwie - podkreśla pani dyrektor.

Przypomina ona, że w szkole jest młodzież, która chętnie realizuje się na warsztatach, ale nie bardzo spełnia się w grupie klasowej. Mnożą się nieobecności. Sposobem na to, ma być właśnie nauczanie hybrydowe. Młodzież 4 dni w tygodniu uczyć się będzie online, a piąty dzień spędzać w szkole na spotkaniu z psychologiem, pedagogiem, katechetą czy zajęciach fitness. Natomiast cały kolejny tydzień spędzać będzie na zajęciach w warsztatach szkolnych lub u pracodawcy.

- Młodzież nie jest wyobcowana, jak w przypadku szkoły w chmurze. Tu jest możliwość integracji z klasą. Jak się okaże że uczeń gotowy jest do nauki w pełnym trybie, można go łatwo przenieść - zapewnia Halina Peta.

Inowrocławski AS kształci m. in. w zawodach:

  • kucharz,

  • cukiernik,

  • fryzjer,

  • sprzedawca,

  • stolarz,

  • elektryk,

  • mechanik pojazdów samochodowych.

Uczy się w nim obecnie 320 uczniów. Co najważniejsze, AS dla większości młodzieży jest jej miejscem na ziemi. Drugim domem.

Inowrocławianom AS znany jest z przedświątecznych kiermaszów, jak „Niezłe babki, fajne ciacha” czy też festiwali zawodów.

Wczoraj, z okazji 10-lecia, w szkole zorganizowano kolejny festiwal zawodów. Warsztaty kucharskie prowadził Grzegorz Łapanowski, dziennikarz kulinarny. Odbyły się pokazy i degustacje. Placówkę odwiedzili liczni goście, wśród których nie brakowało uczniów klas ósmych, bo właśnie wybierają szkoły ponadpodstawowe, w których będą kontynuować naukę.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jubileusz 10-lecia działalności Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu. Zdjęcia - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska