Już ćwierć wieku działa Nakielskie Bractwo Kurkowe im. św. Jerzego po reaktywacji stowarzyszenia w 1997 r. Widać ich w mieście podczas oficjalnych uroczystości. Piękne mundury obsypane odznaczeniami przyciągają uwagę. Każdego roku na strzelnicy w Paterku organizowane są też turnieje strzeleckie.
Rywalizacją na strzelnicy uczczono również na początku września 25-lecie Nakielskiego Bractwa Kurkowego. Strzelano do kura i kilku tarcz m.in. jubileuszowej, św. Jerzego, króla okręgu, historycznej. Podczas rywalizacji szeregi strzelców powiększyły się. Do bractwa przyjęto kolejną osobę, to Przemysław Bochata. W minionym ćwierćwieczu przez organizację przewinęło się kilkadziesiąt osób. Obowiązki prezesa pełni od lat Andrzej Jedynak, znany nakielski lekarz.
Odznaczenia na rynku w Nakle
Turniej strzelecki w Paterku to nie wszystko. W kościele pw. św. Stanisława w Nakle odprawiona została uroczysta msza św., na którą zjechali strzelcy nie tylko z regionu, ale i niemieckiego Dinklage. Z kolei na rynku w Nakle wręczone zostały odznaczenia najbardziej zasłużonych braciom i osobom, które wspierają organizację.
To Cię może również zainteresować
Sześć osób uhonorowano Krzyżem Rycerskim przyznawanym przez Zarząd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Odznaczeni to: Tomasz Rogacki, Adam Mogiełka, Mieczysław Komorski, Krzysztof Koczur, Bogusław Zadłużny i Jurgis Kapsa.
Krzyże Oficerskie ZKBS otrzymali: Andrzej Jedynak, Marzena Sobocińska, Roman Jabłoński, Mariusz Tamborski i Medard Jakś.
Burmistrzowi Nakła Sławomirowi Napierale praz Aloisowi Nordlohne i Hermanowi Nordman wręczono medale okolicznościowe Nakielskiego Bractwa Kurkowego.
Bractwa Kurkowe - szczypta historii
Pierwsze bractwa strzeleckie powstały na ziemiach polskich w XIII wieku. Najprężniej rozwijały się w Wielkopolsce. Najstarsze to bractwo w Bninie- Kurniku i Kościanie, a na Pałukach - bractwo kcyńskie. Dynamiczny rozwój bractw przerwały zabory, a potem lata okupacji niemieckiej. Dopiero po 1989 r. pojawiła się prawna możliwość reaktywowania działalności bractw. Jest ich obecnie w kraju około 120, skupione są w 9 okręgach.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Nakło należy do okręgu bydgoskiego, który reaktywowany został w kwietniu 2000 r. Przed wojną w jego skład wchodziły aż 24 bractwa. Teraz jest ich kilka m.in. Kcynia, Nakło, Szubin, Piechcin, Wyrzysk, Solec Kujawski, Sępolno Krajeńskie, Więcbork.
