Jubileuszowy, 25. Inowrocławski Koncert Noworoczny wypełnią przeboje z musicali

(AB)
Migawka z 24. Inowrocławskiego Koncertu Noworocznego
Migawka z 24. Inowrocławskiego Koncertu Noworocznego Krzysztof Pałasz
6 stycznia 2020 r. (poniedziałek) o godz.18 w Teatrze Miejskim, odbędzie się XXV Inowrocławski Koncert Noworoczny

Wystąpią soliści Teatru Muzycznego Roma w Warszawie: Edyta Krzemień i Damian Aleksander. Towarzyszyć im będzie Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna Pro Arte pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas koncertu usłyszymy przeboje z musicali takich jak: "Upiór w operze", "Jekyll and Hyde", "Dom latających sztyletów", "Romeo i Julia", "Kandyd", "Koty". Organizatorem koncertu jest Impresariat Artystyczny Artwit, prowadzony przez Grażynę Witkowską. Bilety w cenie 85 zł są do nabycia w sklepie Forte przy ul. Królowej Jadwigi 2.

Poniżej notki o wykonawcach jubileuszowego koncertu.

EDYTA KRZEMIEŃ

Ukończyła z wyróżnieniem Wydziału Wokalno - Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Debiutowała rolą Christine w musicalu "Upiór w Operze" (CD) w Teatrze Muzycznym Roma. Kilka lat później zagrała Christine ponownie na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Oprócz tego wcieliła się w postać Fantyny w musicalu "Les Miserables" (złota płyta) w TM Roma, Joanny w thrillerze "Sweeney Todd" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Kali w musicalu "Tarzan" w Gliwickim Teatrze Muzycznym, Emmy w "Jekyll i Hyde" (CD) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Siostry Marii Robert w "Zakonnicy w przebraniu" w
Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Molly w musicalu "Ghost" w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, oraz zagrała w monodramie muzycznym "Opowieści Zimowe" (CD) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W Teatrze Muzycznym w Łodzi wciela się w role Ellen w musicalu "Miss Saigon". Śpiewa w widowisku musicalowym Teatru Roma "Ale Musicale" wykonując główne partie z takich musucali jak: "Mała Syrenka", "Love Never Dies", "Jekyll i Hyde", "Les Miserables", "Koty", "Aladyn", "Upiór w Operze". W musicalu "Piloci" w Teatrze Roma wcieliła się w rolę Niny (złota płyta).
Koncertuje w Filharmoniach w całej Polsce repertuarem musicalowym a także filmowym (muzyka m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Preisnera a także Hanza Zimmera czy Jamesa Hornera).
Współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, nagrała utwory na płytę "W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy" (platynowa płyta). Z utworami i pod batutą kompozytora wystąpiła w megaron Concert Hall w Atenach a takżę na festiwalu "Klara Music Festival" w Brukseli oraz "Haifa Film Festival" wykonując utwory z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Zaśpiewała w spektaklu Z.Preisnera
i E.Lipskiej "2016 Dokąd?" w NFM we Wrocławiu (DVD). Zaśpiewała na 29. Gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. W 2015 roku dostała się do bazy wokalistów "Cirque du Soleil". Dubbinguje, jest m.in. nowym głosem Królewny Śnieżki w najstarszej bajce Walta Disneya "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków". Współpracuje z SDI Media w zespole dubbingowym, w charakterze wokalistki w takich filmach jak m.in. "Aladyn", "Ralph Demolka w internecie",
"Mary Poppins", "Kraina Lodu: Przygody Olafa", "Piękna i Bestia", "Kopciuszek", "Kubuś Puchatek i Przyjaciele".
Jest wykładowcą na specjalności: musical, w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od lat szkoli swój głos i zamiłowania do różnych gatunków muzycznych podczas warsztatów wokalnych "European Vocal Camp" pod okiem mistrzów takich jak Andres Martorell, Magdalena Navarrete, Monique Thomas, Richard Halton czy Irene Shams. Uczestniczyła w zajęciach z
m.in. Musical Theatre, World Music, Flamenco, Jazz, czy Afro - Cuban Harmonies.

DAMIAN ALEKSANDER

Aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, reżyser, wykładowca akademicki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Finalista XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). Od 2000 r. związany był z Teatrem Muzycznym "Roma" w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach, jak: Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upiór w operze, w którym za rolę Eryka został nagrodzony potrójną Platynową Płytą. Artysta współpracuje m. in. z takimi instytucjami, jak: Teatr Muzyczny w Poznaniu (główna rola w Jekyll & Hyde, Nine i Fester w Rodzinie Addamsów), Teatr Syrena (Fester w Rodzinie Addamsów, Dan w Next to Normal, Denis w Rock of Ages). Wziął udział w blisko 100 koncertach musicalowych granych z towarzyszeniem polskich filharmonii pod batutą dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej S. Chrzanowskiego. Można go zobaczyć w rodzimych serialach (m.in. Zostać Miss, Kryminalni, Hotel 52, Klan, Barwy szczęścia itd.), a także w filmie Toilet out of Order M. Bilskiego. Ponadto zrealizował polską wersję serialu popularno-naukowego Test Case wraz z Discovery Channel. Propagator amerykańskiej metody Treningu Zastępowania Agresji (ART) w pracy z trudną młodzieżą. Studiował psychoterapię wg metody terapeutycznej A. Midella. Był felietonistą w magazynach Live and Travel i Łodź U Fly?. Autor "Lapidariow podrożnych" - tomiku aforyzmów i zdjęć z podróży po Indiach i Nepalu. Razem z Magdaleną Miśką-Jackowską na antenie RMF Classic współtworzył przez dwa sezony program o tematyce musicalowej"Z musicalem pod rękę". Od 2012 r. współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie w premierowym spektaklu tej instytucji, musicalu Korczak Ch. Williamsa, wcielał się w postać samego Janusza Korczaka. Tam też pojawił się w rolach Upiora z opery oraz Lejzora Wolfa w musicalach Upiór w operze A. Lloyda Webbera i Skrzypek na dachu J. Bocka. W sezonie artystycznym 2016-2017 wystąpił i wyreżyserował dwie produkcje: organizowaną przez OiFP Galę Sylwestrową jak i świąteczny Koncert Kolęd i Pastorałek "Bóg się rodzi" w Kościele Katedralnym św. Michała Archanioła w Łomży (reżyseria tv). Jest inicjatorem i realizatorem widowiska muzycznego "Tribute to Musical" którego zapis audio ukazał się na płycie w tym roku. Obecnie gra jedną z głównych ról w najnowszej produkcji OiFP "Doktor Żywago" jako mecenas Komarowski.

SŁAWOMIR CHRZANOWSKI

Urodził się w Rybniku (woj. Śląskie). Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.
W latach 1985-1990 prowadził orkiestry - kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych (Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu Niemcy,"Musica senza frontiere" w Bolonii - Włochy), występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.
W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 2800 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.
Dyrygował na festiwalach ("Gaude Mater" w Częstochowie, "Viva il canto" w Cieszynie, "Zabrzański Festiwal Muzyki", Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, "Silesia-Pradziad" w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, "Chopin Festival" w Gaming w Austrii, "Pro Baltica" w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.). Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi- "Nieszpory ludźmierskie","Koncert trzech polskich tenorów". Ponad 90 razy prowadził koncerty - również wielkie imprezy charytatywne - z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą - w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii.
W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.
Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi - Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę "Wesołej wdówki" Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019"Kandyda" Bernsteina w Krakowie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki - Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Ave Maria" w Czeladzi. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień - m. in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki - Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę,"Gloria Artis", Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania - Nagroda magazynu Why Story.

TVP nie chce pokazać serialu o Agnieszce Osieckiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3