Pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, był tematem spotkania z wojewodami w MRiRW. Zorganizowano je w ramach prac wyłonionej z Zespołu Zarządzania Kryzysowego Grupy Zadaniowej ds. monitorowania suszy rolniczej i ograniczenia jej negatywnych skutków.
- Za uruchamianie takiej pomocy ponosimy odpowiedzialność razem z wojewodami - powiedział otwierając spotkanie minister Krzysztof Jurgiel.
Romanowski poinformował o przygotowanym w ministerstwie projekcie protokołu szacowania strat. Komisje już mogą z niego korzystać. Projekt zostanie zinformatyzowany, ujednolicony. Wzór protokołu będzie obowiązkowy od 2017 roku.
Jak podkreśla resort, po uzyskaniu danych z komisji wojewódzkich szacujących szkody, zostanie przeanalizowana decyzja o możliwości uruchomiania dodatkowej pomocy w ramach działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tutaj przeczytasz więcej: Pogoda powoduje straty na polach. Na jaką pomoc można liczyć? [procedura]
Susza dotyczy zbóż jarych, zbóż ozimych krzewów owocowych, truskawek roślin strączkowych i rzepaku. Najtrudniejsza sytuacja jest w uprawach pszenicy jarej, gdzie susza występuje w 703 gminach na terenie 13 województw. Najmniejszą suszę odnotowano natomiast w uprawach w rzepaku. Występuje ona w 1 proc. gmin na terenie trzech województw

Źródło: informacja prasowa