Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już niedługo "jedynka" popatrzy w kosmos

dj
Wojciech Wieszok
I LO będzie miało, jak dotąd jedyne w Bydgoszczy, szkolne centrum astronomiczne. Już za dwa tygodnie zostanie ono uroczyście otwarte.

Pierwsza bydgoska szkolna astrobaza jest już prawie gotowa. - Brakuje już tylko dwóch elementów, m.in. kamery, za pomocą której będziemy przekazywać obraz - mówi Jarosław Durszewicz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, na dachu którego baza powstaje.

Z kieszeni marszałka pieniędzy nie wystarczyło

Pomysł zbudowania własnego obserwatorium zrodził się prawie dwa lata temu. Marszałek województwa zdecydował się ufundować astrobazy w kilkunastu szkołach, żadna bydgoska się jednak na to nie załapała. Grzegorz Wojewoda, nauczyciel fizyki w I LO, zaproponował stworzenie własnego centrum. Niedługo po tym z finansową pomocą szkole przyszedł Rafał Jerzy, prezes Makrum.

W maju na dachu szkoły, od strony placu Wolności, pojawiła się konstrukcja wspierająca. Później zamontowano m.in. metalową kopułę i teleskop. W wakacje została zamontowana cała elektronika. Teleskop został podłączony do komputera, a ten z kolei do internetu. Dzięki temu uczniowie I LO będą mogli oglądać niebo nie tylko w czasie lekcji, ale także u siebie w domach. Inwestycja kosztowała ponad 100 tysięcy złotych.

- Prace są już na wykończeniu. Tak jak planowaliśmy astrobaza zostanie uroczyście otwarta dokładnie 1 września - cieszy się Durszewicz. Początek działania centrum astronomicznego zostanie zainaugurowany wykładem o astronomii, którego wysłuchają uczniowie liceum.

Obraz nieba trafi do internetu

I LO zamierza udostępniać obserwatorium także innym szkołom. - Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi zainteresowanymi placówkami. Tak samo jak naszym uczniom, możemy wysyłać im obraz nieba za pomocą internetu - zapewnia dyrektor szkoły.

Mają się czym pochwalić

Uczniowie "jedynki" już nie mogą doczekać się pierwszych zajęć z fizyki. - Już wcześniej z wielkim zainteresowaniem przyglądali się niebu. Nie mieliśmy jednak własnej bazy, więc musieli korzystać z obrazu nadsyłanego z amerykańskiego teleskopu - wspomina Durszewicz. - Ale teraz to się zmieni! Mieć własny teleskop to jest naprawdę coś - mówi zadowolony.

Uczniowie liceum mogą pochwalić się także wcale niemałymi sukcesami astronomicznymi. M.in. jako drugiemu zespołowi na świecie, udało im się potwierdzić istnienie komety.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska