Dzieci najbliższego lata będą rehabilitowane w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie (11-31 lipca) i Świnoujściu (11-31 sierpnia) - ze schorzeniami układu oddechowego zostaną zorganizowane Natomiast dzieci ze schorzeniami układu ruchu będą rehabilitowane w CRR KRUS w Jedlcu (7-27 lipca).
W województwie kujawsko-pomorskim z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 67 dzieci z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzonych w latach 2001 – 2009.
Taki standardowy tursus trwa 3 tygodnie. Pełna odpłatność za pobyt dziecka wynosi 200zł + koszty podróży (odpowiadające równowartości ceny biletów PKS lub PKP 2 kl. w obie strony). Transport dzieci zapewni KRUS, wyjaśnia Oddział Regionalny KRUS w Bydgoszczy. Dzieci mogą liczyć na wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Uczestnikami opiekuje się wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Wskazania medyczne do kwalifikowania dzieci:
- z chorobami układu oddechowego:
1) przewlekły nieżyt górnych dróg oddechowych,
2) nawracające infekcje gardła i zatok obocznych nosa,
3) stan po przebytym zapaleniu płuc i opłucnej,
4) przewlekle choroby układu oddechowego o podłożu alergicznym, w tym spastyczny nieżyt oskrzeli i astma oskrzelowa w okresie wydolności oddechowej.
- z wadami postawy i chorobami układu ruchu:
1) wady postawy i deformacje kostne,
2) boczne skrzywienie kręgosłupa,
3) koślawość i szpotawość kończyn – stany wymagające ćwiczeń korekcyjnych,
4) płaskostopie (płaskokoślawość) i stopy końsko-szpotawe,
5) stany pourazowe i po operacjach korekcyjnych narządu ruchu,
6) upośledzenie funkcji układu ruchu w następstwie chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, w tym niedowład spastyczny pochodzenia mózgowego u dzieci z prawidłowym rozwojem umysłowym.
**
Na turnusy rehabilitacyjne nie zostaną zakwalifikowane dzieci posiadające przeciwwskazania medyczne, czyli:**
1) upośledzenie sprawności ogólnej powodujące konieczność stałej opieki i pomocy osoby drugiej w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, tj. ubieraniu się, jedzeniu, myciu i załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
2) stan wymagający poruszania się przy pomocy wózka inwalidzkiego,
3) niepełnosprawność wymagająca specjalnej, indywidualnej opieki, np. niedowidzenie znacznego stopnia, upośledzenie słuchu w stopniu uniemożliwiającym porozumiewanie się mimo aparatu słuchowego,
4) choroba nowotworowa,
5) niewydolność układów: krążenia, oddechowego i moczowego,
6) cukrzyca i inne niewyrównane zaburzenia hormonalne i metaboliczne,
7) ostre i przewlekłe choroby zakaźne,
8) upośledzenie umysłowe, zaburzenia psychiczne i zachowania agresywne,
9) moczenie nocne,
10) padaczka,
11) ropne i pasożytnicze choroby skóry,
12) stany chorobowe, wymagające kontynuacji leczenia z koniecznością kontroli wskaźników morfologicznych lub/i biochemicznych krwi.
Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy mają dzieci, które po raz pierwszy złożyły wniosek i posiadają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.
Wnioski kwalifikacyjne na turnus można pobrać w oddziale i placówkach terenowych KRUS. Wypełnia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista w leczeniu, którego pozostaje dziecko. DO tego jest potrzebna informacja wychowawcy klasy i oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego. Dokumenty należy złożyć nie później niż 16 maja w Oddziale lub Placówkach Terenowych KRUS. Szczegółowe informacje oraz potrzebne dokumenty sa na stronie KRUS.gov.pl
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ds. rehabilitacji w
- OR KRUS w Bydgoszczy tel. 52-341-52-61 wew. 110 lub 220,
- PT KRUS w Grudziądzu tel. 56 462-12-47 wew. 305 lub 308
- PT KRUS we Włocławku tel. 54 233-33-56 wew. 144 lub 116.