Kajakarstwo: Piotr Siemionowski wygrał w Duisburgu

KAZIMIERZ FIUT, [email protected]
fetuje zwycięstwo w Duisburgu na dystansie 200 metrów.
fetuje zwycięstwo w Duisburgu na dystansie 200 metrów. nadesłane
23-letni Piotr Siemionowski z Zawiszy odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. W Duisburgu nie miał sobie równych w olimpijskim sprincie na 200 m.

Siemionowski, przygotowujący się indywidualnie pod kierunkiem klubowego szkoleniowca Mariusza Słowińskiego, od początku sezonu prezentuje doskonałą dyspozycję.

Nie dał żadnych szans
Przed trzema tygodniami w pierwszych zawodach PŚ w Poznaniu zajął w K-1 200 m drugie miejsce, przegrywając jedynie z mistrzem świata Brytyjczykiem McKeeverem. Pokonał zaś wicemistrza Niemca Rauhe.

W Duisburgu Siemionowski, pod nieobecność kajakarza Wielkiej Brytanii, pewnie wygrał bieg eliminacyjny, pokonując m.in. Rauhe, w półfinale był drugi za kajakarzem Rosji Salachowem, zaś w finale nie dał szans żadnemu z konkurentów. Drugiego na mecie Francuza Jouve wyprzedził o 38 setnych sekundy, a Kanadyjczyka de Jonie o kolejne 37 setnych. Dopiero 6. był Rauhe.

Piąte, ale w finale B
- Nasza torpeda odpaliła - określił z dumą występ sprintera Zawiszy Waldemar Keister, prezes CWZS i sekcji sportów wodnych. - Szkoda, że w jego ślady nie podążył Mariusz Kujawski, który z Markiem Twardowskim mieli rywalizować o miejsce w czołowej piątce, a skończyło się na piątej pozycji, lecz w finale B.

Poza Siemionowskim z polskich kajakarzy w finale A płynęła jeszcze tylko dwójka na 200 m Dawid Putto (UKS Kopernik), Ambroziak, która zajęła 9. miejsce. Finał B (10. lokata) wygrała czwórka na 1000 m z Krzysztofem Łuczakiem (Kormoran).
Złamany ster
W rywalizacji kajakarek biało -czerwone zaliczyły znacznie więcej finałów A, w tym 5 miejsc na podium. W K-2 500 m wicemistrzynie olimpijskie z Pekinu Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik), Konieczna zajęły 2. miejsce za dwójką Niemiec, a w czwórce, gdzie dołączyły Walczykiewicz z Wardowicz, Polki zostały zdyskwalifikowane za zmianę toru. Nie była to jednak ich wina, lecz sprzętu. - Pękł drążek steru i nie było szans na utrzymanie łodzi w torze - tłumaczył trener Wiesław Rakowski.

Zwyciężyły Brytyjki przed Niemkami, a 3. miejsce przypadło drugiej polskiej osadzie z Magda Krukowską (UKS Kopernik) i Nają, Dzieniszewską i Wojnarowską. Niepowodzenie w czwórce Mikołajczyk powetowała sobie w sztafecie 4x200 m. "Becia" z Konieczną, Walczy-kiewicz i Nają okazały się najlepsze. Zwycięstwo odniosła też w K-2 200 m Walczykiewicz z Wojnarowską, a Dzienisze-wska była 3. w K-1 1000 m.

Kuleta za Kaczorem
W Duisburgu startował Piotr Kuleta, kanadyjkarz Zawiszy, dla którego był to już 3. start w PŚ. Przed tygodniem w Racicach w C-1 1000 m był 3. Tym razem uplasował się na 6. pozycji, a tuż przed nim finiszował jego krajowy konkurent Rafał Kaczor. Na 500 m Kuleta zajął 3. pozycję w finale B (12.), Kaczor 8. w A.