Przed rozpoczęciem planowania, warto porozmawiać z rodzicami i ustalić, kto i za co będzie płacił. Przydatne może okazać się też założenie specjalnej teczki lub segregatora, w które wkładać będziemy ulotki, kontakty, dokumenty i listę, którą na bieżąco będziemy mogli kontrolować. Zachęcamy do wcześniejszego załatwiania spraw. Unikniemy nerwów i biegania na ostatnią chwilę. Przedstawiamy przykładowy krótki plan działań.
Przeczytaj: Sprawdziliśmy, ile kosztuje wesele i kto za nie płaci
Na 12 miesięcy przed Wybierzmy datę ślubu, kościół i miejsce wesela. Zamówmy salę i ustalmy wstępną listę gości. Jeśli chcemy, aby na zabawie grał jakiś konkretny zespół, od razu podpiszmy z nim umowę. Najlepsi są szybko zajmowani. Podobnie fotografowie. Warto też już wtedy zacząć oglądać suknie ślubne, choćby w czasopismach i internecie.
Jeśli nie ukończyliśmy wcześniej kursu przedmałżeńskiego, zróbmy to na około pół roku przed uroczystością. Wybierzmy też formę, jaka nam odpowiada. Niektóre z zajęć odbywają się wieczorami w tygodniu przez około miesiąc, inne w każdą sobotę lub niedzielę przez trzy tygodnie. Zdarzają się też kursy jednoweekendowe.
Sześć miesięcy przed dokonajmy wyboru sukni i garnituru. Jeśli chcemy uszyć kreację u krawcowej, a nie przymierzyłyśmy wcześniej danego fasonu, koniecznie to zróbmy! Nie każda kreacja równie dobrze wygląda na każdej z panien. Pamiętajmy, na uszycie stroju potrzebne są około trzy-cztery miesiące.
Zdecydujmy się w tym samym czasie na kamerzystę i zaproszenia/zawiadomienia. Te ostatnie można wysłać na około cztery lub trzy miesiące przed uroczystością. Ułatwi to najbliższym zaplanowanie wolnego, a i my, jeśli poprosimy o potwierdzenie przybycia będziemy mogli zarezerwować odpowiednią ilość nakryć i noclegów z wyprzedzeniem.
Przeczytaj również: Tanie suknie ślubne. Trwają wyprzedaże kolekcji
Trzy i dwa miesiące do... Wybierzmy świadków, kupmy obrączki, zamówmy ślubne auto i ustalmy urlop. Możemy też udostępnić rodzinie i przyjaciołom listę prezentów.
Załatwmy formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego i parafii. Ustalmy szczegóły dotyczące uroczystości. Zamówmy oprawę muzyczną i kwiaty do kościoła, a także bukiet ślubny. Nie zapominajmy też o pierwszej spowiedzi przedślubnej.
Trzy tygodnie przed potwierdźmy ostatecznie listę gości. Wybierzmy menu i wystrój restauracji. Skontaktujmy się z zespołem w celu ustalenia szczegółów zabawy, fotografem i kamerzystą, by podać im szczegóły uroczystości.
Na 14 dni przed czeka nas ostatnia przymiarka strojów. A na tydzień przed spiszmy akt ślubu w parafii. Przygotujmy też małą listę, na której rozplanujemy godzinowo nasz wielki dzień (np. przyjazd rodziców, odbiór bukietu, fryzjera, kosmetyczkę). Powodzenia!
Najbliższe targi weselne w Toruniu 13 listopada
Masz problem z przygotowaniami do ślubu? Skorzystaj z porad specjalistów i firm organizujących wesela. 45 wystawców będzie czekać na zainteresowanych w najbliższą niedzielę w obiektach sportowych „_Mentor_” (Szosa Chełmińska 177-181).
Przeczytaj więcej: Kolejne targi ślubne w Toruniu już w niedzielę
