Spis treści
Warto przycinać drzewa i krzewy, by zachwycały swoim wyglądem i były zdrowe. Jednak nie robimy tego w dowolnym terminie. Wiosna to najlepsza pora na przycięcie wielu gatunków drzew i krzewów, by im nie zaszkodzić. Warto znać kilka zasad - jakie rośliny przycinamy, kiedy i w jaki sposób.
Dlaczego przycinać drzewa?
możemy im nadać odpowiedni kształt
pobudzamy je do rodzenia kwiatów i owoców
wspomagamy rozwój roślin
zapobiegamy chorobom i infekcjom grzybicznym
Jak przycinać drzewa?
Do pielęgnacji roślin potrzebne nam są ostre narzędzia, ręczne lub elektryczne sekatory albo piły do grubszych gałęzi. Główne gałęzie przycinamy tak, by korona zmniejszała się równomiernie. Cięcie wykonujemy nad oczkiem, pod lekkim skosem, by mogła swobodnie spływać woda. Jeśli chcemy skrócić gałęzie, należy je przycinać tuż przy zgrubieniu między pniem a gałęzią.
Cięcie drzew najlepiej wykonywać w suchy dzień, aby unikać infekowania roślin przez choroby grzybowe. Nie robimy cięć przy mrozach, ani w upalny dzień. Jeśli aura nie sprzyja, można te prace przełożyć.
Jakich drzew nie należy przycinać wiosną?
Warto wiedzieć, że drzewa owocowe pestkowe (wiśnie, czereśnie, wcześnie dojrzewające śliwy) przycinamy latem, po owocowaniu. W maju nie należy też przycinać krzewów kwitnących wiosną i latem, na starych pędach, takich jak hortensja ogrodowa czy kalina koralowa. Nie przycinamy teraz też roślin, które mają już uformowane pąki kwiatowe.
Które drzewa i krzywy należy przyciąć w maju?
W maju przycinamy m.in. rośliny, które zakończyły kwitnienie. Zobacz w galerii, które rośliny teraz przyciąć.
Majowe cięcie roślin najlepiej wykonać w pochmurny dzień.
Czytaj w serwisie:
