Niedawno uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu Parku Kulturowego w Pakości. Przez miasteczko przewinęło się wielu turystów i pielgrzymów. Co teraz?
- Na terenie parku kulturowego chcemy stworzyć oznakowaną ścieżkę dydaktyczną, z zaznaczeniem najciekawszych obiektów przyrodniczych, jak i miejsc historycznych i religijnych - opowiada Anna Grupa, szefowa Fundacji "Kalwaria Pakoska". Jej członkowie chcą zorganizować kurs dla młodych przewodników, którzy mogliby oprowadzać po parku grupy dzieci i młodzieży. Przy wszystkich kapliczkach zamierzają postawić tabliczki z rysem historycznym.
- Uważamy, że warto pomyśleć o zaproponowaniu opieki nad kaplicami kalwaryjskimi określonym grupom społecznym: mieszkańcom, uczniom, sołectwom. Sprawdza się to w wielu miejscowościach. Myślę, że i u nas można to wprowadzić. Jako fundatorzy podejmujemy się opieki nad kaplicą święta Weronika i kaplicą Herod - zdradza Anna Grupa.
Zobacz: Kalwaria Pakoska jak nowa. Wielkie otwarcie Parku Kulturowego [zdjęcia]
Dodaje, że należy zrobić wszystko, aby do Pakości przyciągnąć większą rzeszę turystów i pielgrzymów. Przekonuje, że warto duży nacisk położyć na współpracę z Inowrocławską Organizacją Turystyczną, biurami turystycznymi i sanatoriami z Inowrocławia. - Należy również zachęcać przedsiębiorców do otwierania na terenie parku punktów małej garmażerki i sklepików z pamiątkami - zauważa.
Póki co, Centrum Informacji Turystycznej otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. W poniedziałki, środki, czwartki i piątki od 7 do 15, a we wtorki - 8 do 16. Jak udało nam się dowiedzieć, wkrótce ruszyć mają weekendowe dyżury. Zorganizowane grupy wycieczkowe proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 52 356 90 41.