Kamera umożliwia pracę w nawet niewygodnych pozycjach przy podłodze i na kolanach, bo jest wyposażona w wyświetlacz wysokiej rozdzielczości - mówi Robert Sieg, rzecznik prasowy sępoleńskich strażaków. - Pozwala na dynamiczną obserwację obrazu i otoczenia przez więcej niż jednego użytkownika.
Pokaże cieplejsze i zimniejsze
Obiekty cieplejsze wyświetlane są jaśniej niż zimniejsze, a elementy gorące i bardzo gorące dodatkowo wyświetlane są na żółto i czerwono, więc strażacy bedą mieli wszystko jak na dłoni. - Kamera jest niezbędna do prawidłowej, szybkiej i skutecznej pracy - dodaje Robert Sieg. - Dzięki niej można też szybciej zlokalizować osobę przysypaną przez zwały ziemi w czasie prac budowlanych, wykopaliskowych lub znajdującą się pod gruzami w czasie katastrof budowlanych.
Dla komendy w Sępólnie będzie ona jednak przede wszystkim służyła do lokalizacji źródeł pożaru i zarzewi ognia, bo często zdarza się, że pożar wydaje się być ugaszony, a w stropach czy ścianach jeszcze się tli.
Pokaże pęknięcia i szczeliny w kominie
- Kamera ułatwi nam lokalizację pęknięć czy rozszczelnień, na przykład konstrukcji ścian oraz kominów przy pożarach sadzy, przez które mogą przedostawać się często śmiertelnie niebezpieczne dymy i gazy - dodaje Sieg. - Zmniejszy to także straty pożarowe, ponieważ precyzyjne określenie miejsca zagrożenie spowoduje prowadzenie prac rozbiórkowych we wskazanym miejscu i ugaszenie żródła ognia przy użyciu mniejszej ilości wody.
Kamerę przywiózł na Krajnę komendant wojewódzki straży st. bryg. Tomasz Leszczyński. - Naprawde cieszymy się, żo ją dostaliśmy - zapewnia Sieg.
Czytaj e-wydanie »