Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień w architekturze

(MKJ)
Z kamienia wykonać można oryginalną podmurówkę
Z kamienia wykonać można oryginalną podmurówkę Fot. atlas
Kamień przestał być wyłącznie materiałem konstrukcyjnym.

Równie chętnie wykorzystujemy go do wykańczania elewacji, detali architektonicznych, cokołów, tarasów, schodów i elementów małej architektury.

Nie jest tani. Ale na te wyższą cenę często się godzimy, bo zyskujemy w zamian dużą trwałość, wysoką jakość, a także i charakter, jaki potrafi nadać domowi i otoczeniu.

Kiedy twardy i zbity, a kiedy nasiąkliwy?
Na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, np. granit i bazalt, ale i bardziej nasiąkliwe - wapień i piaskowiec.

Pamiętać jednak trzeba, że fundament pod mur wykonany z kamienia nasiąkliwego powinien mieć izolację przeciwwilgociową, a sam mur warto od góry zabezpieczyć daszkiem.

Jaki kamień, jaka grubość?
Jeżeli chcemy wznieść mur z kamieni, to najpierw sortujemy je pod względem wielkości i kształtu, a następnie murujemy w sposób tradycyjny przy pomocy zaprawy cementowej. Grubość muru kamiennego powinna odpowiadać przynajmniej 1/5 jego wysokości, a zarazem wynosić nie mniej niż 30 cm.

Kiedy mur dziki?

Kamienie należy układać poziomo i tak, aby stykały się ze sobą największymi powierzchniami. Przed murowaniem kamienie należy dopasować, wyrównując je młotkiem kamieniarskim tak, aby nie rozpierały tych leżących niżej i dobrze do nich przylegały.

W zależności od tego, w jaki sposób je ułożymy, powstanie mur dziki lub cyklopowy, rzędowy albo warstwowy.

Kamienne płytki zamiast cegły?

Nie zawsze trzeba wznosić mur z kamienia od podstaw. Można na przykład również okleić kamiennymi płytkami już istniejący mur ceglany lub ogrodzenie z betonu.

Jeśli ktoś myśli o tym, żeby pokryć płytkami całą elewację domu, musi się liczyć z dużym wydatkiem. Bo jest to bardzo kosztowne. Jeśli aż tyle pieniędzy nie mamy, możemy poprzestać na kamiennej podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian.

Łupane, fakturowe i szlifowane

Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, wykończone na różne sposoby, np. łupane, szlifowane, fakturowane i inne. Zanim zaczniemy je przyklejać, musimy przygotować bardzo starannie podłoże.

Wyrównać ubytki!

Przygotowanie podłoża, to bardzo ważny etap prac i nie wolno go pominąć. Podłoże musi być suche, równe, wolne od luźnych cząstek pyłu, pozostałości oleistych i tłustych. Powłoki malarskie należy starannie usunąć. Podłoże pod płytki musi wytrzymywać obciążenie ok. 14 kg/m kw. Drobne ubytki należy uzupełnić za pomocą zaprawy wyrównującej (najlepiej, takiej do bieżących napraw miejscowych). Ważne jest też, aby zredukować chłonność podłoża specjalną emulsją.

Nie kleimy byle czym

Do klejenia kamiennych płytek na zewnątrz powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. Taka zaprawa nadaje się do klejenia płytek ściennych i podłogowych płytek gresowych oraz kamiennych. Przyda się też do mocowania płytek w miejscach szczególnie narażonych na odkształcenia termiczne lub użytkowe, czyli na tarasach, balkonach, schodach i elewacjach, a także do mocowania okładzin na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, na nieotynkowanych ścianach z cegieł, bloczków, pustaków i innych tego typu materiałów ceramicznych, wapienno- -piaskowych i gazobetonowych, na jastrychach cementowych bądź anhydrytowych i tradycyjnych podkładach betonowych.

Spionujemy według instrukcji

Trzeba też pamiętać, że nie każdej zaprawy do spoinowania można użyć na zewnątrz. W miejscu szczególnie narażonym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych należy zastosować fugę elastyczną o przedłużonej trwałości koloru, odporną na promieniowanie UV. Jest ona odporna na ścieranie i pochłania mniej wody dzięki efektowi perlenia.

Co ważne - jest też odporna na przebarwienia, wykwity, różnego rodzaju grzyby, glony oraz zabrudzenia, dlatego nadaje się też świetnie do remontów starych kamienic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska