Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat Plebiscytu Menedżer Roku: Małgorzata Stawicka ,,TUCHMET’’

az
Kandydat w Plebiscycie Menedżer Roku 2016

Małgorzata Stawicka, "TUCHMET" Spółdzielnia Branży Metalowej - wyślij sms o treści MD.13 na numer 72355

Imię i nazwisko
Małgorzata Stawicka

Nazwa firmy
,,TUCHMET’’ Spółdzielnia Branży Metalowej

Pełniona funkcja
Prezes Zarządu

Od kiedy pełnione jest stanowisko?
1 października 2016 r.

FIRMA
Branża

Produkcja narzędzi ogrodniczych i obróbka elementów metalowych

Liczba osób zatrudnionych w zarządzanej firmie
72

OSIĄGNIĘCIA
Najważniejsze osiągnięcia zawodowe kandydata (zdaniem kandydata):

Biznesmen 2013 roku - Izba Przemysłowo-Handlowa Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kobieta Przedsiębiorcza 2013 - I miejsce wg Kapituły Plebiscytu
Menedżer 2012 - III miejsce wg rankingu czytelników Gazety Pomorskiej
Menedżer Najwyższej Jakości 2011 - Centrum Badań i Monitorowania Jakości Poznań
Gepard Biznesu 2011 za dynamiczny rozwój - Instytut Nowoczesnego Biznesu
Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy za szczególne zasługi dla miasta – 11.12.2003 r.
Wyróżnienie w konkursie Księgowy Roku 2002 – półfinał
Prezes ,,TUCHMET’’ Spółdzielnia Branży Metalowej
Prezes ,,Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość’’
Prezes – Zenit Plus Sp. z o.o.
Prezes Wodociągów i Kanalizacji w Żninie
Członek Zarządu, Dyrektor Biura Zarządu Spółki Wodnej ,,Kapuścika’’
Ale najważniejszym jest to, że 15 lat byłam Głównym Księgowym, co dało mi niesamowitą wiedzę i możliwość dobrej oceny sytuacji i pewność w podejmowanych działaniach.

Kluczowe inwestycje w firmie (kadry, technologie, innowacje):
Przedsiębiorstwo TUCHMET realizowało inwestycje z własnych środków. Malarnia proszkowa, robot spawalniczy to zakupy dokonane na potrzeby realizowanych zleceń za własne wypracowane pieniądze. Do korzystania z funduszy unijnych zabrakło odwagi, wiedzy, a może współdziałania? Nie czas na analizy i oceny. Teraz czas na innowacje, teraz czas na rozwój!
We współpracy z UTP Wydziałem Inżynierii Mechanicznej pod kierunkiem dr hab. inż. Bogdanem Ligajem prof. UTP, przedsiębiorstwo opracowuje innowacyjny proces produkcji kompletu narzędzi ogrodniczych Prestige. Pozyskuje nowe rynki zbytu dla pozostałych produktów. Wdraża nowe metody kierowania poszczególnymi procesami produkcji i organizacją pozyskiwania zleceń, optymalizuje zakupy surowców i poprawia płynność finansową wykorzystując różne formy kredytu kupieckiego zarówno wobec swoich dłużników, jak i wierzycieli.
Zaledwie 50 dni kierowania przedsiębiorstwem, a już osiągnięto dodatni wynik finansowy.
Nowy prezes, doświadczona załoga, świeże spojrzenie na przedsiębiorstwo, nadzieja i wiara, a przede wszystkim zaangażowanie pracowników. Cud gospodarczy, czy połączenie wiedzy i doświadczenia? Na to pytanie odpowiemy w niedalekiej przyszłości.

Co miało największy wpływ na karierę kandydata?
W sytuacjach, w których inni rezygnowali lub nie podejmowali się wyzwania zawsze widziałam szklankę do połowy pełną. Ale nie jestem hurra optymistką. Potrafię skutecznie ocenić sytuację i wybrać właściwe rozwiązanie, odpowiednią drogę rozwoju dla siebie lub dla przedsiębiorstwa, którym kieruję. Lubię zajmować się tym, co inni uważają za niemożliwe. Dlatego często podejmowałam pracę w przedsiębiorstwach o złej kondycji ekonomicznej, a następnie doprowadzałam je do stanu, co najmniej rokującego ich rozwój.
Znaczący wpływ na moje życie zawodowe i karierę miały zdarzenia z 1991 roku i 2014. W wieku 27 lat po raz pierwszy powierzono mi stanowisko Głównego Księgowego. Ogromny stres, ale i młodzieńcza wiara. Lata komputeryzacji przedsiębiorstw, wdrażania pierwszych systemów finansowo – księgowych. Lata solidnej nauki i wyczerpującej praktyki w zarządzaniu. Konieczność pogodzenia życia zawodowego i prywatnego z uzupełnianiem wiedzy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Odpowiedzialne stanowisko kierownicze, małe dziecko i zaoczne studia w Poznaniu. Dzięki temu podarunkowi od życia jestem zawsze dobrze zorganizowana i przygotowana na każde nieprzewidziane zdarzenie. To była dobra szkoła przetrwania.
Rok 2014 to inna historia, to chyba wszyscy pamiętamy. Wybory samorządowe i kandydowanie do urzędu Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Inny czas, inni ludzie, inna sytuacja, ale ile podobieństw w tych zdarzeniach. Nowe wyzwanie, wiara w ludzi i przyspieszony kurs wiedzy politycznej. Podobno nie wchodzimy nigdy do tej samej wody, a jednak mam wrażenie, że nie jest to do końca prawdą.
Jaki z tego wniosek związany z moja karierą? Wpływ na naszą karierę mamy my sami! Nasza pracowitość, tolerancja dla żyjących z nami ludzi, a w moim przypadku ogromna wiara w tego, najskromniejszego człowieka stojącego obok mnie, również otwarta głowa na wiedzę, pozytywny odbiór zmieniającego się świat i ludzi.

Inna działalność - społeczna, charytatywna
Zainicjowałam założenie fundacji o nazwie ,,Fundacja Nasza tradycja – nasza przyszłość’’. Na podstawie bogatej historii naszego niegdyś silnego i prężnego miasta zamierzamy zbudować nowy wizerunek miasta, Miasta Legendy. Miasta dumnego ze swej kulturowej i przemysłowej przeszłości. W wydanym za środki fundacji zbiorze legend ,, Łzy Goplany’’ autorstwa Tadeusza Oszubskiego, w redakcji Grażyny Ostropolskiej zamieszczono piękną legendę o Bydgoszczy. Fundacja, w miarę pozyskanych środków planuje kolejny dodruk. Celem naszych działań jest podarowanie tej książki bibliotekom, a jest ich w Polsce około 7.000. Organizowanie spotkań (w kraju i zagranicą) z autorem książki, ciekawymi bydgoszczanami, przedstawicielami przedsiębiorstw z regionu, będzie formą podkreślenia zalet naszego miasta i regionu, pomocą w nawiązywaniu współpracy gospodarczej, promowaniu naszego bogactwa kulturowego, ale i gospodarczego. Wspierający działania Fundacji, nie koniecznie finansowo, zostaną wymienieni na dodatkowych kartach ,,Łez Goplany’’ lub innych dzieł bydgoskich artystów. Twórcy i przedsiębiorcy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć w trakcie organizowanych spotkań w kraju i zagranicą.
W swojej siedzibie Fundacja planuje gromadzić pamiątki kultury, obyczajów i przemysłu bydgoskiego. Nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem włókienników. Pod skrzydłami tego stowarzyszenia grupa pracowników dawnej ,,Kobry’’ pragnie zachować historię swojego przedsiębiorstwa produkującego obuwie. Osoby te dysponują pamiątkami z innych zakładów przemysłowych, które warto zachować dla kolejnych pokoleń.
Rada Osiedla Bocianowo-Śródmiescie- Stare Miasta, jako siedzibę fundacji wskazała lokal przy ulicy Gdańskiej 79, jako idealne miejsce do spotkań mieszkańców dzielnicy. Spędzania czasu wśród osób z różnymi zainteresowaniami, pasją połączenia życia artystycznego i przedsiębiorczości, zainteresowania swoim hobby i zdolnością budowania więzi społecznych.

Zainteresowania
Interesują mnie ludzie z pomysłami. Z takimi ludźmi nawet, gdy napotykasz na przeciwności, szybciej i skuteczniej można je pokonać. Od 2014 roku jestem wykładowcą Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy - Instytut Ekonomii i Zarządzania. Współpracę rozpoczęłam od bardzo użytecznego przedmiotu: Dobre praktyki w zarządzaniu. W kolejnych semestrach powierzono mi prowadzenie zajęć z rachunkowości podstawowej, budżetowej, podatkowej, zarządczej i controllingu, a ostatnio z ekonometrii. Z przyjemnością i pasją przygotowuję się do zajęć. Współczesna młodzież jest bardzo wymagająca, szybko się nudzi. To są jej wielkie zalety. Jeśli chcę mieć wpływ na kształtowanie nowego pokolenia muszę zaspokajać jego potrzeby, a więc również nie mogę być nudziarzem. To zmusza do poznawania nowych idei, zrozumienia odmiennych poglądów i kultury.
Dając wiedzę innym, zyskuję ciekawe życie. Po zakończeniu semestru 2015/2016 zajęć z Business Inernational, kilku studentów, w tym z wymiany zagranicznej, poprosiło mnie o pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Poświęciłam kilka dni na zarejestrowanie i wprowadzenie ich w arkana naszej administracji. Nie był to czas stracony, odkryłam na przykład, że hasło: udogodnienia dla przedsiębiorcy, jest zbyt często nadużywane. Przeżyłam ciekawą, administracyjno-biznesową przygodę, która niestety potwierdziła moje dotychczasowe obserwacje. Nowy przedsiębiorca lub przedsiębiorstwo przeżywające trudności, nadal jest zmuszone podążać twardą i wyboistą drogą, aż traci wiarę w realizację swoich planów, rezygnuje z marzeń. A przecież szukanie sposobów na samorealizację powinno być celem naszego życia. Właśnie z tego powoduje bezinteresownie wspieram aktywnych ludzi podejmujących działalność gospodarczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska