Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapele w Koronowie zagrały już po raz dwudziesty

Igor Nigmański
Kapela "Trzy Ofiary Drogi Do Europy" to tegoroczni zdobywcy Złotej Korony dla najlepszego zespołu festiwalu.
Kapela "Trzy Ofiary Drogi Do Europy" to tegoroczni zdobywcy Złotej Korony dla najlepszego zespołu festiwalu. Igor Nigmański
Tradycyjnie w jeden z wakacyjnych weekendów do Koronowa przybyły zespoły z naszych wsi i osiedli. W minioną sobotę i niedzielę odbyła się jubileuszowa już, dwudziesta, edycja Festiwalu Kapel Podwórkowych.

W przeglądzie wystartowało pięć grup. Jury zadecydowało, ze najlepszą była kapela "Trzy Ofiary Drogi do Europy" z Czerwionki-Leszczyny koło Radomia. Głos miała także publiczność. Oni za najlepszą uznali zespół "Z Kopyta', który przyjechał z Kazimierza Biskupiego.

W tym roku kapele można było usłyszeć także w Pieczyskach. To tam w sobotę przy plaży głównej odbyły się przesłuchania konkursowe. W tym roku było ich pięć, ale to i tak niż w zeszłym roku bo wtedy były zaledwie trzy. Warto zaznaczyć, że zjechały one z całej Polski. Były kapele z Bydgoszczy, Złotowa, Czerwionki-Leszczyny, Bielawy i Kazimierza Biskupiego. To właśnie ta ostatnia zyskała największą przychylność widzów i to ona zdobyła nagrodę publiczności. Gwiazdą wieczoru była kapela "Koronowiacy". Najbardziej wyczekiwana grupa jak zwykle nie zawiodła. Mimo tego, że nie grają już w oryginalnym składzie to w dalszym ciągu mieszkańcom Koronowa i okolic przynoszą dużo radości. Powstały w 1990 roku zespół odnosił duże sukcesy na krajowej scenie podwórkowej i folkowej. To oni wygrali edycje w 2000 roku. Zajmowali także pierwsze miejsca na przeglądach m.in. w Łęcznej, Grajewie, Krajence i Krzykosach. Obecnie kierownikiem kapeli jest Waldemar Kerl.

Zobacz także: XVII Festiwal Operowo - Operetkowy w Ciechocinku [zobacz zdjęcia]

Drugi dzień festiwalu odbył się w koronowskim amfiteatrze. Tam ogłoszono werdykty jury. Za najlepsza kapele uznano "Trzy Ofiary Drogi Do Europy". Jak zdradził Czesław Żemła, jeden z członków zespołu nazwa nawiązuje do zmian politycznych w 1989 roku i utraty pracy przez kolegów z zespołu. Drugie miejsce zajęła kapela "Z Kopyta" a trzecie "Bielawska Kapela Podwórkowa". Wyróżniono także kapele "Cynamony" z Bydgoszczy, która debiutowała na koronowskim festiwalu oraz "No To Cyk" ze Złotowa. Przyznano także nagrody indywidualne. Otrzymała je Larysa Gruszka oraz Czesław Żemła. Publiczność w amfiteatrze po raz kolejny mogła usłyszeć występu kapel. Tym razem laureatów konkursu.

Mieszkańcy przyznają, że festiwal traci swój blask. Kiedyś kapele rozbrzmiewały w całym mieście. Jednak dwudziesta, jubileuszowa, edycja była i tak znacznie lepsza, niż poprzednia. Wtedy wystartowały zaledwie trzy kapele, honoru imprezy jak zawsze bronili "Koronowiacy", miejsce także było nietypowe bo plac przy budynku dawnej bursy, czyli dzisiejsza siedziba MGOK-u. Miejmy nadzieję, że przyszłe edycje wrócą na swój dawny, dobry poziom.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska