MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kapsuła czasu w Janowcu Wielkopolskim! - zdjęcia, wideo. "To ślad dla następnych pokoleń. Świadectwo naszych czasów"

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niecodzienne zdarzenie w Janowcu Wielkopolskim! Podczas prac ziemnych prowadzonych przy Urzędzie Miejskim, natrafiono na wymurowane, małe pomieszczenie, które, zdaniem władz miasta, może pamiętać czasy budowy ratusza, czyli końcówkę XIX wieku. Burmistrz uznał, że to doskonała okazja, aby właśnie tu umieścić kapsułę czasu, pozostawiając tym samym ślad po nas dla następnych pokoleń.

Odkrycie podczas prac ziemnych przy Urzędzie Miejskim w Janowcu Wlkp.

W czerwcu 2024 roku przy janowieckim urzędzie realizowano prace związane z urządzeniem ogródka rekreacyjnego dla mieszkańców. Projektantem i wykonawcą tej inwestycji był Michał Bystrzyński.

- Przygotowując teren pod nasadzenia i ścieżkę pieszą, natrafiłem na wymurowane z czerwonej cegły małe pomieszczenie. W mojej ocenie mogła tu być studzienka drenarska pamiętająca czasy niemieckie. Uznaliśmy, w rozmowie z burmistrzami Janowca, że jest to jest świetna okazja, aby umieścić w tej studzience, suchej obecnie, kapsułę czasu. Pomysł zaczęliśmy wcielać w życie.

Z wielkim zaangażowaniem do tematu podszedł Michał Werkowski, zastępca burmistrza, pasjonat historii. To on jest twórcą listu skierowanego do następnych pokoleń.
List ten, zafoliowany, trafił do specjalnej tuby - kapsuły czasu.

Co znajduje się w janowieckiej kapsule czasu?

W janowieckiej kapsule czasu znalazły się:

  • list od władz Janowca Wlkp.
  • Tygodnik Pałuki z 20 czerwca 2024 roku,
  • Gazeta Pomorska z programem telewizyjnym z 21 czerwca 2024 roku
  • broszura promocyjna gminy Janowiec Wielkopolski wydana z okazji 25-lecia samorządu
  • gadżety promujące gminę Janowiec Wlkp.
  • zafoliowane widokówki przedstawiające Janowiec Wlkp.
  • aktualne monety i banknoty - w sumie około 40 złotych

Janowiecka kapsuła czasu przy ratuszu i obok zabytkowego wozu strażackiego z 1886 roku

Wypełniona kapsuła została umieszczona w zawieszonej na łańcuchu rurze PCV. Następnie pomieszczenie zostało przykryte, na to trafiła folia, podsypka, a docelowo położono w tym miejscu płyty będące częścią ścieżki pieszej na zagospodarowanym przy urzędzie terenie zielonym.

Kapsuła czasu jest pod lipą, nieopodal zabytkowego wozu strażackiego z 1886 roku.

- Wokół będzie pięknie, kolorowo. Planujemy tu jeszcze zasadzić dużo bylin, będą też ławeczki. To miejsce dostanie drugie życie. Na pewno niejeden chętnie tu odpocznie, a pary młode wychodzące z urzędu będą mogły zrobić sobie ładne zdjęcie z zabytkowym wozem strażackim w tle - dodał wykonawca prac Michał Bystrzyński.

Czy to pierwsza kapsuła czasu w gminie Janowiec Wielkopolski?

- Nie mamy wiedzy o innych, na ten moment uważam więc, że pierwsza - skomentował Michał Werkowski.

- Ma ona być świadectwem naszych czasów. Niech czeka na swojego odkrywcę - dodał Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wielkopolskiego.

Na wideo prezentujemy, jak władze Janowca Wlkp. umieszczają wypełnioną kopułę pod ziemią. Zdjęcia w wydarzenia w galerii:

Oto treść listu, który trafił do kapsuły czasu umieszczonej 21 czerwca 2024 roku pod ziemią przy Urzędzie Miejskim w Janowcu Wlkp. Jego autorem jest Michał Werkowski

Działo się to w Janowcu Wielkopolskim, dnia 21 czerwca 2024 roku, gdy na Stolicy Apostolskiej zasiadał papież Franciszek, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, Burmistrzem Janowca Wielkopolskiego Leszek Grzeczka, a Przewodniczącą Rady Miejskiej Aleksandra Walendowska.

Dnia i roku tego, korzystając z okazji, jaką były prace związane z założeniem terenu zieleni przy Urzędzie Miejskim w Janowcu Wielkopolskim, który zaprojektował i własnoręcznie wykonał mieszkaniec naszego piękniejącego miasteczka Pan Michał Bystrzyński na zlecenie i z budżetu Gminy Janowiec Wielkopolski oraz wobec faktu, że na terenie objętym powyższą inwestycją, również ku zdziwieniu to piszących znaleziono w ziemi wymurowane pomieszczenie służące ongiś do celów bliżej nieokreślonych, a teraz nadające się idealnie do umieszczenia tejże KAPSUŁY CZASU, w której na wieczną rzeczy pamiątkę umieszcza się ten list, gazety, pieniądze (złote polskie) i inne materiały, aby stanowiły ślad dla pokoleń przyszłych.

Zdajemy sobie bowiem sprawę, że jesteśmy tylko przemijającym ogniwem w wielkiej sztafecie pokoleń, "puchem marnym", który jest teraz w określonym punkcie czasoprzestrzeni, a za chwilę go nie będzie.

Drogi znalazco tejże kapsuły! Nie wiemy, ile czasu minęło od jej ukrycia, do znalezienia. Może żyją jeszcze osoby pamiętające ten dzień, a może tak długi szmat czasu minął, że nie ma ani tych osób, a i pamięć o nich zupełnie się zatarła?

Niezależnie od tego, mamy nadzieję, że świat, w którym dokonano odkrycia naszej KAPSUŁY CZASU jest światem przyjaznym człowiekowi, światem szczęśliwym, światem POKOJU.

O jakże ziściłyby się nasze pragnienia, gdyby Odkrywcy tejże kapsuły nie mieli problemu z odczytaniem jej treści gdyby polska mowa i Polska - Ojczyzna nasza nadal trwała, bo trwać winna wiecznie!

Oby trwał również Janowiec Wielkopolski miasto nasze, z tak bogatą historią, sięgającą w ludzkim ujęciu nawet dłużej, niż tylko ab urbe condita w 1295 roku.

Rok ukrycia tej KAPSUŁY CZASU jest również rokiem jubileuszu utworzenia Gminy Janowiec Wielkopolski w jej obecnym kształcie, w obecnych granicach, gdy składa się ona z miasta Janowca Wielkopolskiego i 22 sołectw wchodzących w jej skład, to jest: Bielaw, Brudzynia, Chrzanowa, Flantrowa, Gącza, Janowca-Wsi, Juncewa, Kołdrąbia, Laskowa, Miniszewa, Obiecanowa, Ośna, Posługowa, Sarbinowa Drugiego, Świątkowa, Tonowa, Wełny, Włoszanowa, Wybranowa, Zrazimia, Żernik i Żużoł.

Gmina określona powyżej powołana została do życia Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 lipca 1934 roku o podziale powiatu żnińskiego w województwie poznańskiem na gminy wiejskie, które weszło w życie 1 sierpnia 1934 roku.

Ma więc dostojna Gmina Nasza w roku ukrycia tej KAPSUŁY CZASU jubileusz 90-lecia swojego powstania, a Polska Ojczyzna Nasza stoi u progu jubileuszu pierwszej koronacji królewskiej Bolesława zwanego Chrobrym, której 1000-lecie celebrować będziemy w roku przyszłym w tak niedalekiej od nas, pierwszej stolicy Polski w Gnieźnie.

Drogi znalazco tejże kapsuły! Bacząc na treść tego krótkiego listu, na wieki historii naszej prosimy Ciebie, kimkolwiek jesteś o uszanowanie tego znaleziska, o dalszą dbałość o nasze miasto Janowiec Wielkopolski.

Dbajcie o miasto, dbajcie o świat, w którym przyszło Wam żyć. Bądźcie dobrymi ludźmi i westchnijcie za dusze nasze".

Pod listem podpisali się:

  • Leszek Grzeczka - burmistrz Janowca Wielkopolskiego
  • Aleksandra Walendowska - przewodnicząca Rady Miejskiej
  • Michał Bystrzyński - wykonawca inwestycji
  • Michał Werkowski - zastępca burmistrza Janowca Wielkopolskiego, sekretarz Gminy

Po zapełnieniu kapsuła trafiła do pomieszczenia pod ziemią, a ściślej pod pobudowaną ścieżką pieszą.

* Autor wideo Szymon Cieślak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska