MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karol Smętek to najmłodszy z radnych, którzy zasiądą w nowej Radzie Miasta Chełmna

Monika Smól
Monika Smól
Karol Smętek to najmłodszy z wybranych do nowej Rady Miasta Chełmna
Karol Smętek to najmłodszy z wybranych do nowej Rady Miasta Chełmna archiwum prywatne K. Smętek
28-letni Karol Smętek 7 kwietnia 2024 roku został wybrany na radnego Rady Miasta Chełmna. Będzie najmłodszym rajcą.

Jest chełmianinem. Tutaj się urodził. Od ponad 20 lat mieszka na ul. Polnej. Tym, którzy bacznie śledzą sprawy Chełmna, znany jest m.in. z pracy jako radny Młodzieżowej Rady Miasta.

Co o sobie mówi nowo wybrany najmłodszy chełmiński radny?

Ukończyłem studia magisterskie na kierunku politologii o specjalizacji marketing, a druga specjalizacja to bezpieczeństwo narodowe i dyplomacja - mówi Karol Smętek. - Ukończyłem kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i jestem również ratownikiem. Od lat uczestniczyłem w wolontariacie, czy akcjach pomocy dla zwierząt, schronisk. Aktywne spędzam czas na świeżym powietrzu, gdyż uwielbiam biegać, a jak się mówi: sport to zdrowie.

Przeczytaj także

Od lat szkolnych chciał aktywnie działać na rzecz naszego miasta.

Dlatego też udałem się do ówczesnego burmistrza, Mariusza Kędzierskiego i sekretarz, by powrócić do pomysłu powstania Młodzieżowej Rady Miasta - opowiada Karol Smętek. - Spotkałem się ze zrozumieniem. Zacząłem współpracę z innymi szkołami. Rada powstała. W 2013 roku zostałem wybrany na przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Chełmna, gdzie zabiegałem o interesy młodych ludzi. Uczestniczyłem w sesjach i posiedzeniach komisji, gdzie skutecznie zabiegaliśmy o realizację potrzeb młodych ludzi.

Dowiedz się również

Przy współpracy z burmistrzem, radnymi i lokalną społecznością powstało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Chełmno.

W 2015 byłem członkiem Zarządu Stowarzyszenia, które tworzą organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, Gmina Miasto Chełmno i mieszkańcy - dodaje Karol Smętek. - LGD Chełmno korzysta ze środków Funduszu Społecznego, by realizować przedsięwzięcia projektowe, przygotowane prze mieszkańców i ich organizacje. Byłem współautorem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023 dla Stowarzyszenia, udało się nam pozyskać około 4 mln złotych ze środków unijnych na rzecz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, bezrobociem.

W swojej pierwszej kadencji w Radzie Miasta Chełmna najbardziej chciałby skupić się a tym, aby program, który przedstawił w możliwie jak największym stopniu został zrealizowany.

Naprawa i modernizacja nawierzchni ulic - poprawa jakości miejsc parkingowych przy bloku na ulicy Polnej 29 i 35, powstanie ronda i poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu wielkich supermarketów na ul. Polnej, ale też rozważam podjęcie rozmów dotyczących drugiego ronda na skrzyżowaniu ul. Polna i ul. Łunawska, gdyż w ostatni czasie dochodzi w tym miejscu do zbyt wielu kolizji - mówi nowo wybrany najmłodszy rajca. - Miasto trzeba wprowadzić w XXI w. Niezbędne będzie uzyskanie dofinansowania do ekologicznych systemów ogrzewania, odnawialne źródła energii dla każdego bloku i kamienicy ul. Polna i os. Jana Pawła II. Oprócz tego co musi się wydarzyć w moim okręgu, będę zabiegał o to by w naszych szkołach była na odpowiednim poziomie baza materialna dla uczniów i nauczycieli. Jednakże na początku muszą być odpowiednie rozmowy, by w 100 procentach móc realnie spojrzeć na zmagania z jakimi borykają się chełmińskie szkoły. Kwestie bezpieczeństwa w nowych formach są równie istotne. Można poprawić bezpieczeństwo na drogach po przez pasy fotoluminescencyjne. Dzięki temu rozwiązaniu wspomagamy oświetlenie i widoczność w nocy. To jest tylko jeden z wielu współczesnych technologii i rozwiązań, które mogą poprawić skutecznie bezpieczeństwo mieszkańców. Trzeba współpracować i rozwiązywać problemy tak, byśmy wszyscy byli zadowoleni. Nie jest to łatwe zadanie. Jednak nikt nie mówił, że będzie łatwo. Trzeba działać, by zmieniać, a chęci i zapału mi nie brakuje. Chcę też zrobić wszystko, by młodzież została w naszym mieście.

Polecamy, przeczytajcie

Zaprzysiężenie nowej Rady Miasta Chełmna nastąpi najpewniej na początku maja.

Jeszcze raz chciałbym podziękować mieszkańcom mojego okręgu z współpracę, liczne rozmowy i za wybór mojej osoby na radnego Gminy Miasta Chełmno - mówi Karol Smętek.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karol Smętek to najmłodszy z radnych, którzy zasiądą w nowej Radzie Miasta Chełmna - Chełmno Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska