W Polsce statystycznie co pół godziny dziecko lub nastolatek traci na zawsze mamę lub tatę. W naszym kraju żyje około 400 tysięcy sierot, które mają nie więcej niż 20 lat.
Dziecko, gdy umrze mu rodzic lub inna mu bliska osoba, przeważnie jest zmuszone samo radzić sobie w tych chwilach. Krewni często nie potrafią pomóc, podobnie nauczyciele czy znajomi. Młody człowiek skrywa emocje. Ma to wpływ na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Fundacja Każdy z nas ma na celu wspierać takich młodych ludzi, którym zmarli rodzice czy inne im bliskie osoby.
Przeczytaj również: Auto śmiertelnie potrąciło ojca. Na pasach potrącono mamę. Pomóżmy osieroconym dzieciom z Kikoła!
Właśnie powstała Karta Żałoby Młodego Człowieka. Co to za dokument? Spisany w parę zdań zestaw najważniejszych praw dzieci i młodzieży, którym ktoś umarł. To również zbiór rad dla dorosłych, jak działać, żeby przynajmniej dodatkowo nie krzywdzić dzieci w tych najtrudniejszych dla nich chwilach.
- Przy opracowaniu naszej Karty, opieraliśmy się o doświadczenia brytyjskiej organizacji Winston's Wish, która od ponad 20 lat wspiera dzieci osierocone w Wielkiej Brytanii - mówi Maciej Szymański, prezes zarządu fundacji Każdy z nas.
Zobacz też: Zwłoki mężczyzny znaleziono w lesie. Osierocił trójkę dzieci
Fundacja ma już portal www.kazdyznas.pl. Na tej stronie młodzi ludzie dotknięci śmiercią bliskiej osoby znajdą informacje, np. gdzie udać się do specjalisty, jak utrzymywać więź z najbliższymi, którzy odeszli na zawsze. Jest to możliwe dzięki specjalnym interaktywnym aplikacjom.
- Wykorzystanie internetu ma tu uzasadnienie, gdyż jest to środowisko życia młodych ludzi, a zastosowane przez nas aplikacje on-line mogą przynieść złagodzenie cierpienia. Rozwiązanie daje także poczucie intymności, które jest trudne do osiągnięcia w innych warunkach. Pomagamy im w ten sposób w przeżywaniu jednego z najtrudniejszych ludzkich doświadczeń, jakim jest żałoba - dodaje dr Iwona Sikorska z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Użytkownicy mogą zadawać pytania, wypowiadać się na forum. Jest też "Pudełko wspomnień", w którym można pisać pamiętnik albo założyć profil dla upamiętnienia nieżyjącej osoby czy napisać "maila w zaświaty" dotyczącego spraw, którymi nie zdążyliśmy się podzielić z krewnymi.
Czytaj e-wydanie »