https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karton zamiast tynku

(mkj)
Przed przystąpieniem do suchego tynkowania  powierzchnie ścian powinny być równe, a  wszystkie instalacje ukończone.
Przed przystąpieniem do suchego tynkowania powierzchnie ścian powinny być równe, a wszystkie instalacje ukończone. Nowa Dolina Nidy
Często jest tak, że marzy nam się szybki remont. Odstrasza nas od tego bałagan związany z przedsięwzięciem. Pomysłem na inne podejście do remontu mogą być płyty gipsowo-kartonowe. Szybko zmieniają funkcję i dają się łatwo dekorować.

     Jedną z możliwości wykorzystania płyt gipsowo-kartonowych jest ich przyklejenie do ścian nośnych lub działowych wewnątrz pomieszczenia. Jest więc to tzw. suchy tynk. Bardzo przydatny właśnie wtedy, gdy zależy nam na szybkim zakończeniu prac remontowych.
     Zamiast zaprawy do przyklejenia stosujemy klej gipsowy. Może być na przykład ten produkowany przez Nowa Dolinę Nidy. Klej ten nadaje się zresztą równie dobrze do typowych podłoży ściennych wykonanych z cegły ceramicznej i silikatowej, z betonu zwykłego i komórkowego.
     Zaprawa klejowa jest łatwa w obróbce, ma wydłużony czas wiązania i charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Co ważne - ta znakomita przyczepność nie jest zagrożeniem dla włókien celulozowych w kartonie płyty.
     Na nierówności - zaprawa lub ruszt
     
Oczywiście, jak zawsze gdy mowa o klejeniu**- i tym razem trzeba bardzo dobrze zadbać o podłoże, do którego płyty będziemy przyklejać.. A więc pamiętać należy, by podłoże było suche, czyste, nośne i stabilne. Jeśli zamierzamy przyklejać płyty do betonu komórkowego, który jest bardziej nasiąkliwy - dobrze jest wcześniej zagruntować powierzchnię betonu specjalną zaprawą gruntującą.
     Jeśli powierzchnia ścian jest na tyle nierówna, że nie da się jej wyrównać zaprawą, wówczas powinniśmy pomyśleć o wykonaniu rusztu drewnianego, do którego płyty gipsowo-kartonowe będziemy przykręcać. Ruszt możemy także wykonać z metalowych profili. Ale wcześniej możemy jeszcze próbować uratować się przed tym dodatkowym zajęciem wykorzystując specjalną zaprawę wyrównującą..
     
Najlepsze... gęste placki
     **Jeśli decydujemy się na klejenie - pamiętajmy, że najlepszą metodą jest klejenie na tzw. placki. Ale zawsze smarujemy zaprawą wszystkie krawędzie płyty. Placki rozmieszczamy średnio co 30-40 cm. Chyba, że od razu wiemy, iż ścianę zamierzamy obciążyć płytkami ceramicznymi - wówczas tzw. placki zagęszczamy i rozmieszczamy je co 25 cm. Jeśli natomiast przewidujemy montaż szczególnie ciężkich elementów, wtedy powinniśmy pokryć klejem całą powierzchnię płyty. I zaprawę rozprowadzamy zębatą pacą.
     Pamiętajmy, że po przyklejeniu wszystkich płyt należy zaszpachlować dokładnie wszystkie styki. We wszystkich pracach związanych z płytami gipsowo-kartonowymi niezbędna jest duża precyzja.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska