Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładziemy solidną podłogę

Oprac. (M)
sxc.hu
W potocznym rozumieniu podłoga to synonim posadzki - efektownej, ostatniej warstwy dość złożonej konstrukcji. Warto więc przyjrzeć się podłodze począwszy od gruntu, poprzez kolejne jej warstwy, na posadzce kończąc.

- Podłoże, na którym spoczywa podłoga, ma przejmować działające na nią obciążenia oraz przenosić je na grunt - wyjaśnia Jacek Ciasnocha z Grupy Atlas.

Sucho wszędzie, cicho będzie

Pierwszą warstwą, jaką układa się na podłożu jest izolacja przeciwwilgociowa. W przypadku podłóg znajdujących się nad tzw. pomieszczeniami mokrymi (kuchniami, łazienkami, pralniami) stosuje się izolację paroszczelną, chroniącą przed parą.

W zależności od rodzaju występującej w pomieszczeniach wilgoci, wykonuje się izolacje jedno- lub kilkuwarstwowe. Jako materiał izolujący stosuje się zazwyczaj folię polietylenową lub poliuretanową, papier powlekany tworzywem sztucznym lub nasączony bitumem, warstwy papy asfaltowej na lepiku lub powłoki z mas asfaltowych.

W budynkach mieszkalnych trzeba zadbać o izolację termiczną i akustyczną. Pierwszą z nich wykonuje się, gdy zachodzi konieczność ochrony przegród poziomych budynku przed stratami ciepła i oziębianiem się podłóg. Izolacja akustyczna ma poprawić dźwiękochłonność podłogi, np. na stropach międzypiętrowych o lżejszej konstrukcji. Jako izolację stosuje się zwykle jeden rodzaj materiałów o lekkiej i porowatej strukturze - odpowiednią odmianę styropianu, płyty z wełny mineralnej, płyty pilśniowe porowate, płyty i maty z włókien szklanych, wiórowo-cementowe, trociny.

Izolację należy zabezpieczyć przed działaniem wody zawartej w świeżej zaprawie. najczęściej stosuje się jedną warstwę folii PE o grubości 0,1 mm lub papieru powlekanego tworzywem sztucznym.

Wszystkie siły na... podkład

- Kluczową rolę w przypadku podłogi pełni podkład - kontynuuje Jacek Ciasnocha. - To dzięki niemu powierzchnia podłogi wytrzymuje spore obciążenie i jest równa. Podkład chroni też przed uszkodzeniem izolacje. W konstrukcji podłóg z ogrzewaniem podłogowym (wodnym lub elektrycznym) stanowi też nośnik instalacji grzewczej jako tzw. płyta grzewcza.

Firma Atlas poleca podkłady wylewowe anhydrytowe, np. Atlas Sam 150 lub Sam 200, cementowe - Postar 20, samorozlewną posadzkę Postar 100 lub posadzkę cementową, bądź cementową z dodatkiem żywic syntetycznych.

Drugą kategorią są podkłady suche: deski lub różnego rodzaju płyty: wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe i cementowo-włóknowe.

Takie podkłady stanowią mniejsze obciążenie dla stropów niż wylewki. Nadają się zarówno na podłoże drewniane (na legary), jak i na betonowe, i umożliwiają położenie każdego rodzaju posadzki. Dla zapewnienia stabilności podłogi, płyty układa się w dwóch warstwach. Można też się zaopatrzyć w gotowe płyty podwójne.

Wylewki najwygodniej przygotować, stosując gotowe suche zaprawy do wymieszania z wodą. Przydadzą się tu wspomniane zaprawy Atlas Sam, które mają zdolność do samopoziomowania. Planując wykorzystanie masy samopoziomującej, należy przestrzegać zakresu grubości warstwy, określonych przez producenta

W przypadku podkładów cementowych, dobrą propozycją jest Atlas Postar 100. To zaprawa samorozlewna do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, np. na tarasach. Sprawdza się jako podkład i jako warstwa ostateczna.

Gładko i na poziomie

Aby nadać podkładowi odpowiednią gładkość, wykonuje się warstwę wygładzającą. Szczególnie istotna będzie w przypadku planowanego wykończenia podłogi wykładzinami cienkowarstwowymi.
Ostatnią warstwą jest posadzka. Istotne jest, by była estetyczna, odporna na uszkodzenia, w miarę długowieczna, a zarazem łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Do dyspozycji są:
n materiały naturalne - parkiety, deszczułki, deski, wykładziny z korka i kauczuku, panele podłogowe;
n tworzywa sztuczne - posadzki i wykładziny z PVC, wykładziny dywanowe, gumowe, z kauczuku syntetycznego, a także bezspoinowe z kompozycji żywiczno-mineralnych, poliuretanowych;
n materiały mineralne - terakota, gres, klinkier i lastryko, marmury i inny kamień, a w pomieszczeniach gospodarczych zaprawy cementowe, betonowe itp.

- Ze względów estetycznych posadzkę warto skomponować kolorem lub fakturą z toczeniem mieszkania - radzi na koniec specjalista Atlasa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska