Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polubiliśmy otwarte kuchnie

(now), Gazeta Współczesna
Problem braku wolnej powierzchni można wyeliminować, łącząc kuchnię z pokojem bądź jadalnią, na przykład za pomocą podwyższonego blatu. Scalenie to powiększa optycznie pokój.
Problem braku wolnej powierzchni można wyeliminować, łącząc kuchnię z pokojem bądź jadalnią, na przykład za pomocą podwyższonego blatu. Scalenie to powiększa optycznie pokój. (Fot. Atlas)
Małego mieszkania nie powiększy dzielenie go kolejnymi ścianami. Likwidacja ściany, dzielącej pokój z kuchnią (często ślepej) i wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, może na przykład stworzyć miejsce do pracy.

Zresztą pomysłów na aneks kuchenny jest wiele. Trzeba tylko pamiętać o jednym. Powierzchnie kuchni i jadalni muszą się nawzajem uzupełniać. Bo w końcu ta pierwsza staje się częścią salonu. Jak to osiągnąć?

Lady barowe w zależności od gustu i ogólnej koncepcji mogą być zrobione z drewna, kamienia, szkła lub stali nierdzewnej, z której wykonana jest większość narzędzi barowych. Elementem wzbogacającym bar są lustra, które powiększają optycznie pomieszczenie. Na atmosferę miejsca barowego składa się także muzyka, która umila degustację, przyjemnie wypełniając ciszę i oddając nastrój chwili.

Płyta i cegła

Barek można zbudować z zielonych, odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych. Ściany z płyt mocuje się na metalowej konstrukcji szkieletowej, a we wnęki można wstawić szafki, mocując do tej konstrukcji. Płyty można obłożyć płytkami ceramicznymi.
A dlaczego nie murowany? Do murowania barku można wybrać cegłę tradycyjną lub nietypową, która wygląda na robioną ręcznie. Ze względu na ciężar murowanego mebla, szczególnie w przypadku bloku czy kamienicy, warto skonsultować z konstruktorem parametry wytrzymałościowe stropu. Alw wyspa w kuchni warta jest zachodu.

- Na obrysowanym ołówkiem miejscu planowanej wyspy układamy na zaprawie pierwszą warstwę cegieł - mówi Dariusz Grygiel z firmy Atlas. - Następne warstwy układamy na mijankę, z przesunięciem o pół cegły, aby uzyskać stabilne wiązanie. Grubość spoin poziomych i pionowych powinna być jednakowa i wynosić od 6 do 40 mm.

Pierwszy etap - murowanie - polega na połączeniu cegieł zaprawą, z pozostawieniem miejsca na spoinę. Dlatego na krawędzi cegieł, w trakcie murowania, układa się specjalne listewki lub innego typu ograniczniki o grubości ok. 12 mm. Spoinowanie, po wyjęciu listewek, można rozpocząć nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od zakończenia pierwszego etapu.

Cegła na wykończenie

Cegła klinkierowa stanowi ostateczną warstwę wykończeniową wyspy. W przypadku cegły tradycyjnej, warstwą wykończeniową może być zaprawa tynkarska lub płytki ceramiczne.

- Sposób wykończenia określa metodę wykonania spoin przy układaniu cegie - wyjaśnia specjalista Atlasa. - Jeżeli postument barku ma być tynkowany, spoina powinna być wklęsła - dzięki temu tynk będzie się lepiej trzymał. Jeśli wykończeniem maja być płytki ceramiczne, spoina powinna być dokładnie wypełnione zaprawą i wyrównana z powierzchnią cegieł.

Szklana pogoda

Szkło, w którym podawany jest alkohol, spełnia niezwykle istotną rolę w sztuce barmańskiej. Podawany w odpowiednio dobranym naczyniu napój po prostu lepiej smakuje i jeszcze bardziej uwodzi swoim wyglądem. Domowy bar powinien być zaopatrzony w kieliszki do wódki (shoty), szampana, wina i koktajlowe (np. do Martini). Nie może także zabraknąć szklanek typu old - fashioned (tzw. whiskówek), w których podawane są napoje "on the rocks" - takie jak whisky oraz wysokich szklanek - highball.
Gustowne szkło, mieniąc się kolorami i odbijając padające światło, jest także dekoracją baru.

Źródło:
, Gazeta Współczesna:Za ladą, za ścianą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska