Katastrofa w zbiórkach! Artego Bydgoszcz przegrywa w EuroCup

Tomasz Froehlke
Jennifer O'Neill i Tiffany Brown
Jennifer O'Neill i Tiffany Brown Tomasz Czachorowski
Artego Bydgoszcz dwukrotnie przegrało z Umeą Udominate i o tym, czy awansuje do kolejnej rundy EuroCup zadecyduje ostatnia kolejka.

Umea Udominate - Artego Bydgoszcz 86:72 (14:21, 19:21, 23:16, 30:14)
UMEA: Mazionyte 14 (1), Kiesel 13 (1), Koop 12, Kvedraviciute 9, Elvbo 0 oraz Brown 21 (2), Begic 17 (1), Hansson 0.
ARTEGO: O’Neill 20, Stallworth 14, McBride 11 (1), Stankovic 10, Międzik 8 (2) oraz Szott-Hejmej 7 (1), Żurowska-Cegielska 2, Adamowicz 0, Poboży 0.

Artego nie może poradzić sobie ze Szwedkami w grupie. Przed własną publicznością przegrały 70:74, a dzisiaj na wyjeździe 72:86, choć w trzeciej kwarcie prowadziło różnicą 11 pkt.

Źle się zaczęło dziać właśnie w 3. kwarcie. Za pięć przewinień spadła najwyższa Dragana Stanković. Końcówkę tej kwarty bydgoszczanki przegrały 2:11, a po wznowieniu gry było aż 2:16. Od stanu 56:45 zrobiło się 61:58! Ale nawet zejście najwyższej zawodniczki nie usprawiedliwia fatalnej zbiórki, w której Artego nie miało nic do powiedzenia. Przegrało w bodaj rekordowych rozmiarach 18-45, w tym 2-17 w ataku! W bydgoskim zespole najwięcej miała... najniższa Jennifer O’Neill - 6. To tłumaczy wszystko. Nawet, gdy w pozostałych elementach gra jest wyrównana, to przy takiej zbiórce nie ma co marzyć o zwycięstwie.

I drugi element, na który trener Tomasz Herkt musi zwrócić szczególną uwagę: postawa zawodniczek rezerwowych. Artego przegrało z Umeą aż 9-38, a raczej dwie zawodniczki (Agnieszka Szott-Hejmej i Justyna Żurowska-Cegielska) przegrały z dwoma Szwedkami (Aną-Mariją Begic i Tiffany Brown). Ani jednego punktu nie zdobyły Julia Adamowicz i Karolina Poboży, znów fatalnie zagrała Żurowska-Cegielska.

Jeszcze tylko przez chwilę była nadzieja na odrobienie strat (68:74), ale Umea na to nie pozwoliła. Do supers skutecznych rezerwowych podłączyły się zawodniczki pierwszej piątki (Mante Kvedraviciute, Gintare Mazionyte i Brianna Kiesel) i zmęczone bydgoszczanki, popełniające stratę za stratą, łatwo ograły w końcówce.

W drugim meczu gr. C Spartak Widnoje pokonał MBA Moskwa 88:59. W tabeli prowadzi Umea (8 pkt.) przed Artego (8 pkt.), Spartakiem (7 pkt.) i MBA (7 pkt.). W ostatniej kolejce Artego podejmie Spartaka (29 listopada), a Umea zmierz się z MBA (30 listopada). Artego wygrało na wyjeździe ze Spartakiem 88:81. Jeśli przegra wyższą liczbą punktów to może nie awansować do kolejnej rundy. Wszystko będzie zależeć od meczu Umea - MBA. Może się zdarzyć, że wszystkie drużyny będą mieć po 9 pkt. i wówczas będą się liczyć bezpośrednie mecze między nimi.