Kategoria: Nauka - prof. Tomasz Szlendak

  Kategoria: Nauka - prof. Tomasz Szlendak

  Adam Willma

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Chociaż jego czarno-białe zdjęcie (rocznik 1974) wisi do dziś na dostojnej tablicy upamiętniającej najlepszych absolwentów Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu, nie należał nigdy do kujonów.
  prof. Tomasz Szlendak

  prof. Tomasz Szlendak

  Głosowanie SMS

  Głosowanie SMS


  Aby zagłosować na prof. Arkadiusza Jawienia należy wysłać SMS pod nr 71051 (koszt 1,22 zł z VAT) wpisując kod: pomorska.ambasador3  - Byłem raczej typem szefa bandy - śmieje się prof. Szlendak, którego łapię na telefon w pociągu. Jego życie składa się dziś w dużej części z podróżowania. - Opowiadam różne rzeczy różnym ludziom na świecie. To męczące, ale ma swoje dobre strony, bo gdy już uporam się z czytaniem prac magisterskich i doktoratów, mam szansę w pociągu poczytać trochę beletrystyki.

  Gust literacki, podobnie jak inne upodobania - raczej niekonwencjonalny: Eduardo Mendoza, Tom Robbins i Douglas Adams.
  Ale to nie koniec romansu z literaturą - niedawno sam porwał się na beletrystykę, a ściślej mówiąc postmodernistyczny kryminał w średniowiecznym kostiumie "Leven. Opowieść o toruńskim kupcu, krwawych zbrodniach, śpiewających żabach i czupurnej piekareczce".

  - On w ogóle ma wielką łatwość pisania, umiejętność precyzyjnego formułowania myśli i niezwykły dar obserwacji - wspomina prof. Włodzimierz Wincławski, nestor toruńskiej socjologii. - Na pierwszym roku studiów napisał tak znakomitą pracę, że w pierwszej chwili nie miałem pewności, czy to na pewno samodzielna rzecz.

  Profesor Wincławski zauważa jeszcze jedną ważną umiejętność: - Żeby osiągnąć sukces w naukach społecznych trzeba nie tylko koncentrować się na swoich zainteresowaniach, ale i wstrzelić się w zainteresowania dominujące na świecie. To się Tomkowi doskonale udało.

  Nie jest typem mola latami przeżuwającego cudze teorie. Lubi sam przyglądać się rzeczywistości i komentować ją przez pryzmat swojej ulubionej psychologii ewolucyjnej, której zasady wyjaśnia studentom w formie ilustrowanych przez siebie bajeczek. Jeśli dodać do tego wyjątkowy dar popularyzacji nauki, nic dziwnego, że również na giełdzie dziennikarskiej uchodzi za jedno z najbardziej pożądanych nazwisk.

  - Uczony zamknięty w wieży z kości słoniowej, to model, który zupełni mi nie odpowiada - podkreśla Szlendak. - Ludzie mają prawo wiedzieć, na badanie jakich zjawisk socjologowie otrzymują pieniądze.

  Do nauki wszedł jak burza zgarniając po drodze wszelkie prestiżowe stypendia (w tym stypendium "Polityki") oraz nagrody (najlepszy student socjologii, wydziału humanistycznego, najlepszy absolwent i autor najlepszej pracy magisterskiej). Trzy lata po studiach był już doktorem, a sześć lat później - profesorem UMK. Jest opiekunem naukowym dziesięciu doktorantów i wypromował tuziny magistrów.

  Pierwszą książkę, wydaną przed 10 laty poświęcił kulturze techno, następną (Achitektonika romansu) - miłości erotycznej, kolejną (Zaniedbana piaskownica) - stylom wychowania małych dzieci. W kolejnej (Supermarketyzacja) ponownie wrócił do spraw seksu, tym razem w kontekście religii, a w ostatnich latach jego zainteresowania coraz częściej krążą wokół kultury konsumpcyjnej (Leniwe maskotki, rekiny na smyczy oraz Naga małpa przed telewizorem).

  Ta kolejność nie jest przypadkowa: - Podobno naukowca najbardziej interesuje to, z czym sam ma problem (śmiech). Ja może nie miałem problemu, ale na pewno bardzo bardzo dziwiły mnie różne zjawiska, z którymi stykałem się w życiu i za każdym razem miałem ochotę bliżej im się przyjrzeć i zbadać - przyznaje toruński socjolog.
  - Przyznajcie Tomkowi nagrodę póki jeszcze nie spłonął - śmieje się doktor Paweł Załęcki, kolega Szlendaka z Instytutu. - To człowiek wściekle aktywny na wielu różnych polach, w wielu zespołach badawczych i niezliczonych programach, a jednocześnie ujmująca, bardzo otwarta osobowość.

  Pytany o mistrzów na pierwszym miejscu pada nazwisko jednego z najwybitniejszych polskich socjologów, profesora Janusza Muchy: - Od niego nauczyłem się, że konflikt to podstawowy rodzaj stosunku społecznego, dlatego w dalszej pracy na sytuacje konfliktowe mogłem patrzeć z dystansem - mówi Tomasz Szlendak. - Janusz Mucha jest człowiekiem od którego można było nauczyć się skrupulatności w nauce i pracowitości.

  A co sądzi mistrz o uczniu? - Cechą Tomka jest dążenie do sukcesu, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Znam wielu naukowców, którzy uprawiają naukę na pół gwizdka. Tomka roznosi energia. Do tego, jak mało kto potrafi wyławiać interesujące trendy w nowej kulturze.

  Socjologia rodziny zafascynowała go, gdy sam założył rodzinę. Przez trzy lata to właśnie na nim w głównej mierze spoczęła opieka nad dzieckiem (ze znakomitymi rezultatami). Był stałym gościem w okolicznych piaskownicach. Dziś kończy monstrualny podręcznik do socjologii rodziny. - Jestem właśnie na 689 stronie. Ale pisanie i myślenie nad zjawiskami, które badam to najmilsza część pracy. Na przeciwległym końcu są obowiązkowe zebrania i pisanie sprawozdań.
  A jest tego trochę, zwłaszcza że do zwykłych uniwersyteckich obowiązków dochodzi praca w czasopismach naukowych oraz eksperta Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. No i dziennikarze. - Najgłupsze pytanie zadane przez dziennikarza?

  - Pytano mnie już nawet o to, dlaczego mężczyźni częściej publicznie dłubią w nosie. I to byłem w stanie przeżyć. Ale na pytanie dziennikarza telewizyjnego "Co socjologowie mają do powiedzenia o seksie?", do dziś nie jestem w stanie znaleźć krótkiej i treściwej odpowiedzi.

  Kandydaci do tytułu Ambasador Regionu

  Nauka
  1. prof. Bogusław Buszewski (UMK) - nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador1
  2. prof. Arkadiusz Jawień (CM UMK) - nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador2
  3. prof. Tomasz Szlendak (UMK) nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador3

  Gospodarka:
  4. Rafał Jerzy (Makrum) - nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador4
  5. Jarosław Józefowicz (TZMO Toruń) nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador5
  6 Tomasz Zaboklicki (PESA) nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador6

  Kultura i sztuka:
  7. Rafał Blechacz (pianista) - nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador7
  8. Zbigniew Lisowski (Baj Pomorski - Toruń) nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador8
  9. Paweł Łysak (Teatr Polski - Bydgoszcz) nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador9

  Sport:
  10. Tomasz Gollob nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador10
  11. Piotr Makowski nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador11
  12. Beata Mikołajczyk nr SMS: 71051 (1,22 zł z VAT) kod: pomorska.ambasador12

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo