Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Prezydent nominował nowych profesorów

(km)
logo UMK
Tomasz Szlendak z Wydziału Humanistycznego oraz prof. Wojciech Wysota z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK otrzymali nominacje profesorskie.

Prof. Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii UMK. Wcześniej od 2004 do 2010 r. pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań Kultury UMK.

W błyskawicznym tempie pokonywał kolejne szczeble kariery naukowej: profesorem zwyczajnym UMK został 2006 r., habilitację złożył w 2005 r., doktorat obronił w 2000 r., a pracę magisterską w 1997.

Przeczytaj także: Wybieramy Miss "Gazety Pomorskiej" i "Teraz Toruń"! [zdjęcia]
Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Jest stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika "Polityka" w ramach pierwszej edycji akcji "Zostańcie z nami". Pisze do czasopism popularnonaukowych i gazet, autor lub współautor wielu książek, m.in. "Nagiej małpy przed telewizorem. Popkultura w świetle psychologii ewolucyjnej".

Prof. Wojciech Wysota, prodziekan WBiNoZ, urodził się w 1959 roku w Szadłowicach koło Inowrocławia. W 1982 roku skończył z wyróżnieniem studia geograficzne w Toruniu i rozpoczął pracę w Instytucie Geografii UMK.
W 1992 r. obronił doktorat, w 2003 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Od 2007 r. zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Geologii i Hydrogeologii Instytutu Geografii UMK.

Zainteresowania badawcze profesora dotyczą w szczególności genezy krajobrazu polodowcowego północnej Polski, historii zlodowaceń w Polsce, chronologii ostatniego zlodowacenia skandynawskiego oraz dynamiki dawnych i współczesnych lodowców. Profesor jest autorem wiele publikacji, monografii i rozdziałów w podręcznikach.

W 2011 r. został wybrany na członka Komitetu Badań Czwartorzędu PAN. Od kilkunastu działa aktywnie w Grupie Perybałtyckiej Międzynarodowej Asocjacji do Badań Czwartorzędu (INQUA Peribaltic Group) i prowadzi międzynarodową współpracę naukową z uniwersytetami w Aarhus, Kopenhadze, Sheffield, Berlinie, Lund, Rydze, Tartu i Wilnie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska