Kiedy można sprzedawać bez kasy fiskalnej?

Redakcja
Jeśli prowadzimy własną firmę i sprzedajemy towar lub usługi osobom, które własnej działalności nie prowadzą - musimy udokumentować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej.
Jeśli prowadzimy własną firmę i sprzedajemy towar lub usługi osobom, które własnej działalności nie prowadzą - musimy udokumentować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. SXC
Są sytuacje, w których można sprzedawać towary i usługi bez kasy fiskalnej. Dzięki różnym zwolnieniom.

Jeśli prowadzimy własną firmę i sprzedajemy towar lub usługi osobom, które własnej działalności nie prowadzą - musimy udokumentować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej.  Jest jednak możliwość skorzystania z różnych zwolnień. Dotyczą one określonych towarów i usług oraz samych podatników.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek rozliczać się w zakresie podatku VAT. W tym celu mają również obowiązek prowadzenia stosownych ewidencji.

Kiedy można sprzedawać bez kasy fiskalnej? Gdy wartość nie przekroczy 20 tys. zł

Jedną z takich ewidencji jest ewidencja prowadzona przy użyciu kasy rejestrującej, zwanej potocznie kasą fiskalną. Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej są przedsiębiorcy rozpoczynający w danym roku działalność gospodarczą, ale tylko do momentu, kiedy sprzedaż dokonywana na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczy 20 tys. zł. Limit ten należy przeliczyć w odpowiedniej proporcji do okresu dokonywania sprzedaży na rzecz tej grupy nabywców.

- Jeżeli z przyczyn od nas niezależnych nie możemy użyć kasy fiskalnej, to sprzedaż należy ewidencjonować stosując rezerwową kasę rejestrującą. W przypadku, gdy jest to niemożliwe nie wolno dokonywać sprzedaży - zaznacza Marek Grunwald, dyrektor oddziału formy doradczej Tax Care w Toruniu. - Jeśli naruszymy ten obowiązek, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustali za ten okres - aż do momentu ponownego rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących - dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyniesie ono 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Warto tutaj pamiętać, że takiego zobowiązania nie ustala się w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

 Będąc przedsiębiorcami zobowiązani jesteśmy prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Mówi o tym artykuł 111 ust. 1 ustawy o VAT. Dotyczy to tych firm, które sprzedają towar i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Z obowiązku tego zwolnieni są jedynie przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz firm lub organizacji, organów administracji państwowej i samorządowej.

- Od powyższej zasady istnieją wyjątki. Zostały one szczegółowo uregulowane rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i warto się z nimi zapoznać - podkreśla Marek Grunwald.

Zwolnienie z ewidencji

Za pomocą kasy fiskalnej nie trzeba ewidencjonować sprzedaży wielu czynności, które zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia. Zwolnienie dotyczy m.in. usług w zakresie edukacji (choć z wyłączeniem nauki tańca i pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych) czy sprzedaży biletów lotniczych.

Jednak zwolnieniu z obowiązku ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej nie podlegają przedsiębiorcy oferujący towary i usługi wymienione w pozycjach 1-32 załącznika do rozporządzenia, pod warunkiem, że w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu sprzedaży w obrotach ogółem z działalności gospodarczej określonej w artykule 111 ustawy o VAT, był wyższy niż 80 proc. Należą do nich między innymi takie usługi związane z transportem, turystyką, rolnictwem, a także wszystko związane z unicestwianiem odpadów. Warto też pamiętać, że omawiane zwolnienie przedmiotowe dotyczy także usług telekomunikacyjnych finansowych i ubezpieczeniowych.

Zwolnienia podmiotowe

Drugim rodzajem zwolnień przewidzianych dla przedsiębiorców świadczących usługi lub sprzedających różnego rodzaju towary, są zwolnienia podmiotowe, z których można skorzystać pod warunkiem nie przekroczenia określonych limitów.

 Podatnicy, których obroty netto na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 tys. zł nie podlegają obowiązkowi zastosowania kasy fiskalnej w celu ewidencjonowania sprzedaży w 2013 r. Dla takich podatników zastosowanie znajdzie limit wynoszący 20 tys. zł, bez konieczności jego przeliczania w jakiejkolwiek proporcji - zaznacza dyrektor Oddziału Tax Care w Toruniu.

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że dotyczy to podatników kontynuujących działalność rozpoczętą w latach poprzednich. W przypadku przedsiębiorców, rozpoczynających działalność gospodarczą w bieżącym roku limit będzie niższy - ponieważ 20 tys. zł należy przeliczyć w proporcji do okresu wykonywania takich czynności.

Źródło: Tax Care Toruń

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
janowicz

bardzo pomocny artykuł
 
 
kasy fiskalne warszawa

Z
ZenKra

Artykuł merytorycznie niekompletny , nie podaje przypadku sprzedaży wysyłkowej - także zwolnionej z obowiązku ewidencjinowania

H
Handlowiec

Co ze sprzedażą prowadzoną w ostatnim dniu wielu targów (ostatni dzień z reguły jest dla osób fizycznych)? I wystawcy wyprzedają towar, aby nie wieźć go ponownie do siedziby oraz aby zrekompensować sobie koszty targów. Nie wydają paragonów lub wydają je z przywiezionych z miejsca prowadzenia działalności kas fiskalnych z nieaktualnym adresem?
Zwracam się z prośbą o informację czy to jest legalne? 

Dodaj ogłoszenie