
Emerytura a rozwiązanie stosunku pracy
Warto rozwiązać stosunek pracy jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Data złożenia wniosku o emeryturę
Data złożenia wniosku o emeryturę jest bardzo ważna również dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego. W takiej sytuacji najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.

Dlaczego miesiąc złożenia wniosku o emeryturę ma znaczenie?
Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawia się sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury będzie wyższa.

Porada doradcy emerytalnego
Jeśli masz wątpliwości i pytania co do zasad naliczania świadczenia emerytalnego, przed złożeniem wniosku skorzystaj z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości prognozowanej emerytury. Doradca jest dostępny w każdej placówce ZUS.
Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS. Można również samodzielnie wyliczyć emeryturę w kalkulatorze emerytalnym na profilu na PUE ZUS.