Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy strażacy usuną gniazdo albo rój, a kiedy nie? Co, jeśli wezwanie będzie nieuzasadnione? Sprawdź zasady

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wdrożył „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.  Interwencje podejmowane będą wyłącznie w razie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wdrożył „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Interwencje podejmowane będą wyłącznie w razie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Archiwum Polska Press/OSP Białobrzegi
Gdyby strażacy jeździli do wszystkich rojów i gniazd, nie miałby kto ratować poszkodowanych w wypadkach. Komendant Główny PSP ustanowił zasady postępowania w takich sprawach. Kiedy strażacy podejmą interwencję w kombinezonie pszczelarza? Sprawdźcie w naszej galerii.

Od czerwca do września dochodzi w Polsce do ok. 70 tys. zdarzeń związanych z usuwaniem owadów. Strażacy oceniają, że stanowi to ok. 30 proc. interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, które angażują ok. 300 tys. strażaków PSP, OSP i KSRG i 75 tys. pojazdów.

- Liczby te pokazują, że zaangażowanie w usuwanie rojów i gniazd może stanowić osłabienie naszych sił latem, gdy liczba pozostałych interwencji rośnie – uzasadnia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. – Ponadto zdarzenia związane z wystąpieniem owadów z natury rzeczy nie są nagłe i i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

Dlatego w przypadku braku poważnych zagrożeń, strażacy odsyłają do art. 61 prawa budowlanego:

  • Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
  • utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust. 2;
  • zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Są jednak wyjątkowe sytuacje i w takich można liczyć na pomoc straży pożarnej w likwidacji gniazda. O jakich mowa? Jak strażacy unieszkodliwiają gniazda? Co robią z rojami? Sprawdźcie w naszej galerii.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska