
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wdrożył „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Interwencje podejmowane będą wyłącznie w razie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Podjęcie interwencji przez straż oznacza doraźną ewakuację osób poza strefę zagrożenia. Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje postępowanie zgodne z tymi zasadami: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z prawem budowlanym.

Zaleca się różne metody usuwania rojów lub gniazd, np. zamrożenie gniazda przy użyciu gaśnicy śniegowej i następnie wywiezienie go w worku na teren niezamieszkały (lasy, łąki, nieużytki) z uwagi na możliwość ponownej aktywności owadów po hibernacji. Możliwe jest też użycie ogólnodostępnych środków owadobójczych i pozostawienie gniazd do usunięcia przez właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu.

Usunięcie roju pszczół jest bardziej problematyczne, bo strażacy starają się nie zabić tych owadów. Przy pomocy rojnicy lub w inny sposób próbują przekazać pszczoły pszczelarzom. W przypadku braku możliwości użycia rojnicy, wskazane jest zastosowanie środków owadobójczych.