Spis treści
Wyniki VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego nie są pomyślne dla województwa kujawsko-pomorskiego.
36 procent mniej niż w 2004 roku
- W 2024 roku, na podstawie szczegółowego badania większości regionu oraz szacunków w siedmiu gminach, ustalono, że gniazduje tu prawdopodobnie nie więcej niż 1600 par. Oznacza to wyraźny spadek liczebności bociana białego w Kujawsko-Pomorskiem – podaje Grupa Badawcza Bociana Białego, której przewodniczy dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
.
Spadek ten wynosi 20 procent w porównaniu z 2014 rokiem i 36 procent w zestawieniu z rokiem 2004. To wiele poniżej średniej krajowej, która w ciągu minionej dekady osiągnęła - 10 procent. - Dla kraju oznacza to utratę około 4 tysięcy par lęgowych tego wyjątkowego gatunku! - uściślają badacze.
Nie w każdym województwie są spadki
Dlaczego tak się dzieje? - Spadek liczebności populacji bociana białego, podobnie jak innych gatunków, wiąże się przede wszystkim z utratą odpowiednich dla nich siedlisk przez intensyfikację produkcji rolnej czyli transformację z rolnictwa tradycyjnego w wysoko zmechanizowane wielkoskalowe rolnictwo – odpowiadają naukowcy.
Wiele ptaków zatruwa się środkami owadobójczymi lub umiera w wyniku sianokosów pod urządzeniami tnącymi. Głównym pożywieniem bocianów białych są owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki oraz ptaki. Problemem jest zanikanie łąk będących podstawowym miejscem żerowania bocianów. Na zanikanie ich miejsc bytowania ma również wpływ regulacja rzek i drobnych cieków wodnych.
Drugą przyczyną spadku liczebności bocianów w regionie są zmiany klimatyczne, które odpowiadają m. in. za coraz częstsze, długotrwałe susze. Naukowcy zauważają, że trendy te różnią się w regionach Polski, bo np. w Świętokrzyskiem odnotowano 13-procentowy wzrost populacji bociana białego w porównaniu z 2014 rokiem.
Są nowe miejsca lęgowe w regionie
W naszym regionie bociany najczęściej zakładają gniazda na słupach energetycznych, znacznie rzadziej na drzewach i dachach, a sporadycznie na kominach lub innych obiektach, np. na ambonie myśliwskiej, stogu siana czy wieży kościelnej.
Do działań podejmowanych przez człowieka dla polepszenia sytuacji bytowej bocianów należą m. in. wykonywanie platform gniazdowych na dachach budynków oraz słupach wolno stojących, a także wykonywanie podstaw pod gniazda, ułatwiających ptakom budowę i ich zasiedlenie. Przypomnijmy, że w 2024 r. do czynnej ochrony populacji bociana białego w Kujawsko-Pomorskiem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zaprosiła mieszkańców. Celem był montaż platform lęgowych na terenach prywatnych. Zgłosiło się 366 chętnych, platform było 9. Zostały zainstalowane w gminach: Bartniczka, Baruchowo, Kowal, Świecie i Zbiczno. Bociany białe lubią towarzystwo ludzi. Gniazdują niemal wyłącznie w obrębie osiedli ludzkich. Tylko nieliczne pary zakładają gniazda w odległości większej niż 500 metrów od osad.
