Spis treści
Przedłużony nabór wniosków ostatecznie zakończy się dopiero 25 lipca, jednak podstawowy termin na składanie wniosków po przesunięciu daty mija 30 czerwca. Przeczytaj więcej o tym, do kiedy można składać wnioski i wprowadzać zmiany.
Kiedy wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich 2023?
Bez wątpienia w 2023 roku ministerstwo rolnictwa i ARiMR skorzysta z możliwości wypłaty rolnikom zaliczek dopłat. Te od kilku lat trafiają do producentów rolnych od połowy października do końca listopada. Potem, od początku listopada 2023 do 30 czerwca 2024, ARiMR będzie miała czas na przekazanie na konta rolników płatności końcowych.
Zaliczki dopłat bezpośrednich 2023 mają łagodzić skutki suszy
W Polsce druga połowa maja przyniosła zmianę pogody na tyle, że rolnicy mówią już o złej lub bardzo złej sytuacji, a prognozy pogody nie przewidują opadów w najbliższym czasie. Rolnicy czekają na deszcz i obawiają się suszy katastrofalnej w skutkach.
Problem dotyka już kraje w południowej części Europy, dlatego delegacja portugalska przedstawiła podczas posiedzenia AGRIFISH 30 maja w imieniu kilku państw członkowskich informację o skutkach niedawnych niekorzystnych warunków klimatycznych. Portugalczycy zwrócili się do Komisji o zgodę na użycie narzędzi dostępnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w celu zaradzenia sytuacji.
Jednym z takich działań może być zwiększenie poziomu zaliczek dopłat w 2023 roku. Wniosek zyskał poparcie polskiego ministra, który mówił o sytuacji meteorologicznej w Polsce, która może także doprowadzić do strat spowodowanych przez suszę.
Wysokość zaliczek dla rolników powinna być zwiększona
Mowa o zwiększeniu standardowego poziomu zaliczek do co najmniej 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich oraz do co najmniej 85 proc. w przypadku płatności II filaru.
– Uważamy, że uzasadnione jest zwiększenie poziomu zaliczek w 2023 r., przede wszystkim ze względu na gwałtowny wzrost kosztów produkcji oraz zagrożenie utraty płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku zbóż, wywołanymi agresją Rosji wobec Ukrainy – dodał polski minister rolnictwa.
Minister Robert Telus podkreślił, że należy także umożliwić wypłatę zaliczek pomimo niezakończonych kontroli na miejscu.
– Obowiązujące rozwiązania są bardzo krzywdzące dla znacznej części rolników, którzy zostaną wykluczeni z zaliczek, w związku z przeprowadzaniem kontroli na miejscu. Pierwsze płatności otrzymają oni dopiero po zakończeniu kontroli – podkreślił szef resortu rolnictwa.
