https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś do wsi Owińska można było dojechać koleją

Marek Weckwerth
Późnoklasycystyczny pałac rodu von Treskow zbudowany w Owińskach w latach 1804-1806. Barokowy kościół  pw. św. Jana Chrzciciela wzniesiony w XVIII w.
Późnoklasycystyczny pałac rodu von Treskow zbudowany w Owińskach w latach 1804-1806. Barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela wzniesiony w XVIII w. Marek Weckwerth
Wieś Owińska pod Poznaniem łączy z Bydgoszczą linia kolejowa nr 356. Z Poznania można nią dojechać przez Wągrowiec tylko do Gołańczy.

Dalej tory są wyłączone z ruchu, ale jest nadzieja, że i po kujawsko-pomorskiej stronie kiedyś będzie można z tej trasy korzystać.

A jest to trasa o dużych walorach turystycznych. Warto zwiedzić m.in. znajdującą się 8 km na północ od Poznania wieś Owińska. Ta znajduje się też na Szlaku Cysterskim - tym samym, który na terenie Kujawsko-Pomorskiego przebiega przez Byszewo i Koronowo (pocysterskie kościoły), Chełmno (dawny klasztor Cysterek), Toruń (kościół św. Jakuba).

W Owińskach od połowy XIII wieku do kasaty w 1835 roku znajdował się klasztor Cysterek. Klasztor ufundowali książęta Przemysł I i jego brat Bolesław Pobożny. Dzięki kolejnym darowiznom w postaci okolicznych wsi majątek sióstr znacznie się powiększył. Barokowy kościół zbudowano według projektu włoskiego architekta Pompeo Ferrariego. Świątynia zachwyca bogactwem wyposażenia. Od roku 1838 w budynkach poklasztornych władze pruskie otworzyły zakład dla psychicznie chorych. Dziś mieści się tu specjalny środek dla dzieci niewidomych. W poklasztornym parku urządzono dla nich Park Orientacji Przestrzennej.

W parku krajobrazowym oglądać można dawny pałac rodu von Treskow, ówczesnych właścicieli wsi. Po wojnie w pałacu urządzono szkołę. Budynek wymaga remontu.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska