Kierowco, nie jedź „na zderzaku”! Wkrótce możesz zostać za...

  Kierowco, nie jedź „na zderzaku”! Wkrótce możesz zostać za to ukarany

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kierowco, nie jedź „na zderzaku”! Wkrótce możesz zostać za to ukarany

  ©Dariusz Śmigielski

  Niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami to zmora polskich dróg i przyczyna wielu wypadków. Rząd chce to zmienić.
  Kierowco, nie jedź „na zderzaku”! Wkrótce możesz zostać za to ukarany

  ©Dariusz Śmigielski

  - Jeżdżę bezpiecznie, z zachowaniem odpowiednio dużej odległości od poprzedzającego mnie auta. Niestety większość kierowców ma takie zasady w nosie - skarży się pan Tadeusz z Torunia. - Nagminnie wyprzedzają i wciskają się na siłę w sznur pojazdów, w którym grzecznie jadę. To normalna rzecz niestety, a przez to bardzo zasmucająca. Świadczy o tym, że polscy kierowcy są niecierpliwi, narowiści, za bardzo ufają swoim umiejętnościom i szczęśliwej gwieździe. Nie biorą za to pod uwagę ani umiejętności innych kierowców, ani ryzyka na jakie ich narażają.

  Powiat rypiński. Dwie kolizje w ciągu jednego dnia

  Nasz kierowca uzmysławia, że każde wciśnięcie się między sznur pojazdów powoduje hamowanie tego, który znajdzie się za sprawcą zamieszania. W efekcie hamuje cała kawalkada samochodów jadących z tyłu. A to zwiększa ryzyko najachania na tył i może doprowadzić do karambolu.


  Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej]  I rodzi nie tylko zagrożenie, ale powoduje realne wypadki. Najbardziej niebezpieczna jest jazda „na zderzaku” na autostradach, bo tymi można mknąć do 140 km na godz., a wielu kierowców jeździ znacznie szybciej. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.

  - Na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1 wydarzyło się w ubiegłym roku 17 wypadków. Zginęły w nich 4 osoby, a 17 zostało rannych. Doszło też do 754 kolizji - wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. W pierwszym półroczu 2018 wydarzyło się już 8 wypadków, 3 osoby zginęły, 11 odniosło rany. Doszło do 285 kolizji.
  Komenda Główna Policji obliczyła, że w 2017 roku niezachowanie bezpiecznej odległości przyczyniło się w całym kraju do ponad 2,5 tys. wypadków. W poprzednim roku było ich o 1,3 proc. mniej.

  Karambol pod Bydgoszczą. Zderzyło się 6 samochodów [wideo]

  Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić dozwolone minimalne odległości pomiędzy pojazdami, odpowiadające danej randze drogi. Im ranga wyższa, tym odległości będą większe.

  - Obecne przepisy nie precyzują co to jest bezpieczna odległość, ile dokładnie w metrach czy centymetrach powinno się ją określać. Przepis mówi, że prędkość trzeba dostosować do warunków panujących na drodze - wyjaśnia mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Jeśli zatem pada deszcz, jest ślisko albo natężenie ruchu jest duże, wtedy trzeba jechać wolniej i utrzymywać większe niż zwykle odległości między naszym a poprzedzającym pojazdem. Ważna jest także dbałość o stan techniczny pojazdu i opon.


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY