Inwestycja ta, po wielu latach zabiegów, wreszcie jest realizowana. Projekt gminy Radziejów napotykał wcześniej na szereg problemów, wśród których największy, jak zwykle w tego typu zadaniach, dotyczył kosztów oraz wyboru wykonawcy. Dopiero trzeci przetarg wyłonił wykonawcę, którym jest konsorcjum firm "DROGTOM". Prace rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Jej oddanie do użytku zaplanowano na koniec maja.
Ścieżka o długości 3,9 km spełniać będzie restrykcyjne wymogi stawiane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich i wpisuje się w koncepcję planowanego remontu drogi wojewódzkiej nr 266. Powstanie przy udziale środków europejskich w kwocie ok. 1 mln zł pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Koszt zadania to 4 miliony złotych. Znaczącą rolę odgrywa tu konieczność instalacji przepompowni i instalacji odwadniających oraz fakt, że tylko część ścieżki będzie przebiegała po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej - twierdzi Arleta Brochocka-Śliwiak, sekretarz gminy. - Gdyby cała ścieżka mogła być wybudowana po takim nasypie koszt i tempo budowy byłyby znacznie korzystniejsze.
Budowa ścieżki jest ważnym zadaniem, niezbędnym dla mieszkańców gminy, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla z samochodowych spalin do atmosfery.
Droga wojewódzka nr 266 łączy Sompolno z Ciechocinkiem. Jest jedną z bardziej ruchliwych w tej części Kujaw, ruch samochodowy jest znaczny. W Bieganowie, tuż przy drodze, znajduje się szkoła podstawowa. Choć jest tu oczywiście odpowiednie oznakowanie dla użytkowników - także dla rowerzystów, czy pieszych, to niebezpieczeństwo wypadku, czy kolizji jest przy takim ruchu spore.
Ścieżka połączy się z podobną, wybudowaną na terenie sąsiedniej gminy Dobre. Poza aspektem dotyczącym bezpieczeństwa i ochrony środowiska, będzie miała znaczenie dla rozwoju turystyki i rekreacji, a przy tym promocji gminy Radziejów - na co też liczą władze gminy Radziejów.
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!