Jubileuszową uroczystość poprzedził przemarsz strażaków, także z innych jednostek, sprzed remizy na boisko szkolne. Tam po ceremonii otwarcia, ks. kanonik Zenon Rutkowski odprawił mszę św. polową w intencji tych wszystkich, którzy tworzyli historię kijewskiej jednostki, walczyli o Polskość.
- Przez lata nic się nie zmieniło w naszych działaniach. Ratowanie życia i mienia drugiego człowieka, nadal pozostało głównym celem - stwierdził kapelan strażaków woj. kujawsko-pomorskiego. Wyraził jednocześnie ubolewanie, że w ostatnich latach zanikła działalność drużyn młodzieżowych, z której Kijewo było znane. A udział młodego pokolenia w szeregach OSP ma ważne znaczenie dla zachowania tradycji.
Gasili i budowali
100-lecie istnienia OSP było okazją do przypomnienia historii, ludzi, którzy ją tworzyli i poświęcali czas na niesienie pomocy, a także na budowę remizy. A na brak zajęć strażacy nie mogą narzekać. Kijewo leży bowiem w otoczeniu lasów, zagrożenie jest więc duże. Najbardziej tragiczny pożar miał miejsce w 1992 r. Gaszenie ognia trwało siedem dni.
Dziś spadkobiercy św. Floriana wspomagają jednostkę z Gniewkowa, która wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mają na swym stanie wóz gaśniczy ze zbiornikiem na wodę o pojemności 9,5 tys. litrów. Burmistrz Adam Roszak zapewnił jubilatów, że poczyni starania o zakup nowego samochodu. Życzenia ochotnikom przekazali m.in.: Piotr Tomaszewski, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, Sławomir Skonieczny, komendant powiatowy państwowej straży pożarnej, nadleśniczy Stanisław Słomiński, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kozłowski i prezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Roman Zieliński.
Nowy sztandar, honory dla ochotników
Jubileuszowa uroczystość była okazją do poświęcenia i przekazania nowego sztandaru przez członków komitetu fundacji z sołtysem Waldemarem Bednarskim oraz uhonorowanie ochotników. Najwyższym odznaczeniem korporacyjnym - Złotym Znakiem Związku - wyróżniono prezesa Hilarego Jaworskiego oraz jednostkę OSP.
Z kolei medalami "Za zasługi dla pożarnictwa" zostali odznaczeni: złotym - po raz drugi: Andrzej Gaura, Alojzy Głos i Władysław Kucha oraz Waldemar Bączkowski, Andrzej Ciechowski, Krzysztof Gilewski, Piotr Głos i Eugeniusz Matwiej, srebrnym - Mieczysław Durlak i Aleks Machałowski, brązowym - Wojciech Bielak, Rafał Głos, Grzegorz Gołaś, Paweł Graczyk, Jarosław Rychlewski i Aleksander Durlak.
Uroczystość uświetniły orkiestra dęta OSP z Zakrzewa i Zespół Folklorystyczny "Radojewiczanie". Na zakończenie odbyła się zabawa.