KK Świecie lepszy od Astorii Bydgoszcz

Koszykarze ze Świecia zagrali z większym zaangażowaniem w defensywie niż rywale. Podwajali krycie. Na zdjęciu Filip Burdacki (nr 21) próbuje zatrzymać Doriana Szyttenholma. Asekuruje Mikołaj Grod. Sławomir Wojciechowski
W finale turnieju w Świeciu gospodarze pokonali Astorię Bydgoszcz 86:75. Trzecie miejsce zajął drugoligowiec z Władysławowa.

W meczu o 3. miejsce SMS PZKosz Władysławowo wygrał z Treflem II Sopot 77:61 (22:21, 24:13, 18:17, 13:10). O sukcesie podopiecznych Tomasz Jankowskiego zdecydowała 2. kwarta. W SMS-ie dobre zawody rozegrali pochodzący z Chełmna Damian Jeszke (17 pkt, 15 zbiórek) i Filip Struski (14 pkt, 9 zbiórek). Oprócz nich wyróżnił się także Aleksander Leńczuk - 17 pkt. Z kolei w zespole rezerw Trefla najskuteczniejsi byli Łukasz Kociołek - 23 pkt, Paweł Dzierżak - 11.

Historyczny triumf

KK Świecie - Astoria Bydgoszcz 86:75 (23:21, 22:8, 19:26, 22:20)
KK: Kubacki 21 (1), Grod 17 (1), Poliwka 11, Plebanek 10, Herman 6 oraz Kowalski 13 (4), Pepliński 3 (1), Burdacki 3 (1), Firyn 2, Gałecki 0.
ASTORIA: Bierwagen 26 (1), Szyttenholm 20, Szopiński 11 (1), Laydych 4, Lewandowski 2 oraz Rąpalski 7, Gierszewski 3 (1), Andryańczyk 2, Czyżnielewski 0, Raczyński 0, Józefowicz 0, Szafranek 0.

Początek finału był dla bydgoszczan, którzy w 6. min. prowadzili 21:15. Jednak wówczas zacięli się. Astoria przez następnych 11 minut nie zdobyła żadnego punktu. A świecianie rzucili ich 20 i w 15. min. prowadzili 35:21. Niemoc gości przerwał dopiero Mateusz Bierwagen. KK najwyżej w całym meczu prowadził w 18. min.- 45:27.
Miejscowi za szybko uwierzyli w wygraną. W 3. kwarcie zaczęli popełniać proste straty, pudłowali raz za razem. A przewaga topniała. Astoria między 25 a 27. min. zdobyła z rzędu 11 "oczek" i przegrywała po "trójce" Przemysława Gierszewskiego tylko 53:57. Jednak czas wzięty przez Andrzeja Struskiego pomógł koszykarzom ze Świecia. Ważnym rzutem z obwodu popisał się Filip Burdacki, a potem punkty dołożyli Tomasz Herman i Paweł Poliwka. Po pół godzinie gry KK był lepszy o 9 "oczek" (64:55). Jednak to nie było koniec emocji. Na początku ostatniej kwarty zawodnicy Jarosława Zawadki rzucili się do ataku. Po celnych rzutach Doriana Szyttenholma (3 pkt), Adriana Andryańczyka (2 pkt) i Adama Szopińskiego (1 pkt) w 32. min. na tablicy wyników było tylko 64:61 dla gospodarzy. Kluczowym momentem okazał sie 5 faul walecznego Szyttenholma. Po jego zejściu świecianie szybko odskoczyli rywalom, nawet na 18 punktów (83:65). Pozwoliło to kontrolować wynik do końcowej syreny. Ostatecznie miejscowi wygrali 86:75. Dodajmy, że to pierwsze zwycięstwo Klubu Koszykówki nad "Astą". W zespole ze Świecia bardzo dobrze zagrali dziś Mikołaj Grod, Marcin Kubacki i Krzysztof Kowalski. Z kolei wśród bydgoszczan wyróżnili się Mateusz Bierwagen i Dorian Szyttenholm.
MVP turnieju o puchar biuletynu Vistula-News został Radosław Plebanek (KK Świecie). Z kolei Marcin Kubacki otrzymał specjalną nagrodę od reprezentanta Polski Szymona Szewczyka, który był gościem specjalnym zawodów.