Kościół i klasztor bernardynów to jeden z najcenniejszych zabytkowych zespołów sakralnych, nie tylko na ziemi dobrzyńskiej. W 1498 r. Mikołaj Kościelecki sprowadził do Skępego bernardynów, a już w 1510 r. zakończono budowę świątyni. Wykonana była z cegły, wewnątrz pokryta polichromią. Kościół powiększano o kaplicę św. Anny, rozbudowano prezbiterium, poszerzono budynki klasztorne, powstały krużganki ze stacjami Drogi Krzyżowej. Rozpoczęto zbiórkę złota na koronę dla Matki Boskiej.
Rok 1608 jest pierwszym, w którym mamy konkretną wiadomość o zorganizowanej pielgrzymce mieszkańców Włocławka. I od tej pory każdego roku na odpust Narodzenia Matki Bożej - 8 września - tłumy pielgrzymów ciągną do Skępego.
Od konsekracji kościoła w Skępem mija prawie pięćset lat. Przez wieki był rozbudowywany, wprowadzano tu wiele zmian. Niestety, ulegał także zniszczeniom. Współcześni ratują ten cenny zabytek oraz miejsce kultu.
Od dziesięciu lat pracują tu konserwatorzy zabytków, pod kierunkiem prof. dr Bogumiły Rouby z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby UMK w Toruniu. Wykonano już wiele prac, odnowione zostały m.in. piękne polichromie. Prace będą kontynuowane także w tym roku.