W 2019 roku Urząd Marszałkowski realizował kolejną edycję programu ochrony zabytków. Ubiegłoroczne wsparcie z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiło realizację 194 remontów konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Zastrzykiem gotówki na ratowanie zabytków otrzymały także trzy placówki z powiatu lipnowskiego.
Fundacja „Królewski Skład Solny” w Bobrownikach otrzymała 10 tys. złotych na prace przy remoncie budynku, w którym kiedyś mieściło się mieszkania bednarza, stróża i straży wojskowej oraz magazyn solny. To jeden z najstarszych obiektów w Bobrownikach. Wcześniej budynek został podpalony i niszczał przez lata w rękach prywatnych. Dopiero gdy trafił w ręce fundacji, zaczęły się prace. W budynku ma powstać muzeum. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszych łamach.
Pomoc otrzymała także parafia pw. świętej Jadwigi w Karnkowie. Na kontynuacje prac konserwatorskich i restauratorskich ołtarza głównego w kościele parafia otrzymała z RPO 187 285,75 złotych, a z budżetu województwa 2714,28 złotych. Prace wyniosły 271428,56 złotych.
Na konserwację i restaurację polichromii ściennych autorstwa ojca Walentego Żebrowskiego, które pochodzą z połowy XVIII w. w kaplicy Świętej Anny, fundusze otrzymał także klasztor oo. Bernardynów w Skępem. To już trzeci etap prac, które wyniosły 420309,30 złotych. Klasztor otrzymał z RPO 290013,42 złote oraz z budżetu województwa 4203,03 złote.
- Tegoroczna edycja naszego programu ochrony zabytków jest rekordowa ze względu na kwotę 19,9 mln złotych, którą przekazaliśmy beneficjentom. Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty widać w całym regionie. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach - powiedział marszałek Piotr Całbecki.
