Brodnicki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji działa w Szkole Podstawowej nr 1 od 2001 roku. Na jego czele stoi Barbara Rochon, wspomaga ją Alina Grążawska-Czapulak. Organizują spotkania z osobami dyslektycznymi, ich rodzinami, nauczycielami. Ostatnio odbył się Dzień Otwarty Poradnictwa. Pedagodzy, terapeuci oraz psycholog udzielali bezpłatnych porad i informacji o dysleksji. Towarzystwo udostępniło swoje zbiory książkowe, informowano o adresach specjalistycznych wydawnictw. Zapoznano rodziców i nauczycieli z pomocami dydaktycznymi oraz programami komputerowymi, które warto wykorzystywać w pracy z dziećmi dyslektycznymi.
- Średnio piętnaście procent czyli trzy osoby w każdej klasie to dyslektycy - mówi Barbara Rochon, przewodnicząca brod-nickiego oddziału. - Trzeba pamiętać, że każdy przypadek dysleksji jest inny i wymaga indywidualnego podejścia__ze strony rodziców i nauczycieli - dodaje.
Dzieci z dysleksją uczą się czytać i pisać dużo później i robią to gorzej niż ich rówieśnicy. Bardzo często zdarza się, że wstydzą się tego problemu. Obawiają się, że rówieśnicy uznają, że nie są wystarczająco mądrzy. Nic bardziej mylnego. Dysleksja nie ma żadnego związku z poziomem inteligencji. Dyslektykami byli między innymi Albert Einstein, Winston Churchill, Thomas Alva Edison. Im z pewnością nie można zarzucić niższego poziomu inteligencji.
Dysleksja jest problemem, który dotyka dzieci w różnym wieku. Im szybciej się ją wykryje tym łatwiej jest jej zapobiegać. I tu powinni wkroczyć rodzice i nauczyciele, których zadaniem jest obserwowanie zachowań dzieci i w przypadku podejrzenia o dysleksję zwrócić się o poradę i pomoc.
Brodnicki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji zaprasza na spotkania w każdy wtorek między godz. 15.00, a 16.00 do poradni dyslektycznej, która mieści się w SP1 w Brodnicy. Tam można uzyskać dokładne informacje na temat dysleksji, jej rodzajów oraz form pracy z dzieckiem.
Brodnicki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji organizuje spotkania edukacyjne dla dzieci z dysleksją, rodziców i nauczycieli.
Kłopoty z pisaniem
Katarzyna Pankiewicz

Brodnicki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji organizuje spotkania edukacyjne dla dzieci z dysleksją, rodziców i nauczycieli.
Dysleksja jest problemem, który dotyka dzieci w różnym wieku. Im szybciej się ją wykryje, tym łatwiej jest jej zapobiegać, wyleczyć.